Tko laže?
NSA (ne) prikuplja web podatke Amerikanaca
Bivši dužnosnik iznio optužbu na račun agencije NSA, dok ova to pobija.
Tijekom jedne panel diskusije na Def Con hacker konferenciji u SAD-u, general Keith Alexander je izjavio kako nacionalna sigurnosna agencija (NSA) apsolutno ne prikuplja podatke nastale web aktivnostima američkih građana.
Nakon njega riječ je dobio bivši dužnosnik NSA William Binney, nazvavši generala Alexandera lašcem. Binney je u SAD-u postao poznat kada je krajem 2001. dobio nogu iz NSA, nakon javno iznešene optužbe da agencija koristi terorističke napade 11. rujna kao ispriku za razvoj programa za prikupljanje podataka, koji se tada već nalazio u njezinim planovima.
Sumnju u istinitost riječi generala Alexandera potom je izrazio i odvjetnik ACLU-a (American Civil Liberties Union) Alex Abdo, rekavši da u zakonu postoje rupe koje omogućuju vlastima prikupljanje općih podataka američkih građana, koji još nisu određeni za praćenje. U suprotnom bi takva vrsta uhođenja zahtijevala sudske naloge. No kako zakon ne regulira prikupljanje "netargetiranih" podataka, NSA ih može slobodno pohranjivati i potom jednog dana ubaciti u dosje osobe koja postane predmetom neke istrage.
General Alexander je na to rekao da web podaci američkih građana koji se nalaze u posjedu NSA, nisu prikupljani metodički, već se radi o općim, svima dobro poznatim stvarima, a NSA ih ne prikuplja uhođenjem aktivnosti korisnika, već iz javnih izvora.
Binney je na to rekao kako general zapravo potvrđuje njegove sumnje, no pokušava opravdati NSA "običnom igrom riječi".
Učitavam komentare ...