Nalazite se
  • Računala
  • Novosti
  • Nakon SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon CISPA
Članak
Objavljeno: 05.04.2012. 14:12

HR 3523 

Nakon SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon CISPA

Američki kongresnici traže uvođenje zakona koji će još više kontrolirati online život građana.

Nakon SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon CISPA

Nakon neslavno propalih prijedloga zakona SOPA i PIPA, u američkom Kongresu kruži prijedlog zakona HR 3523, poznatiji kao CISPA, koji je možda još gori i opasniji od prethodnih.

"Cyber Intelligence Sharing and Protection Act", odnosno CISPA, jedan je od prijedloga zakona o cyber sigurnosti oko čega se trenutno vode velike rasprave u Kongresu.

Riječ je o prijedlogu zakona koji će, ako bude odobren, vlastima omogućiti apsolutan uvid u svu komunikaciju. Za sada je CISPA dobila podršku preko 100 kongresnika, pa postoji velika mogućnost da ovih dana bude izglasana i da je potom potpiše Barack Obama, čime bi se „ubio“ Internet kakav smo do sada poznavali.

Pružatelji internetskih usluga i tvrtke će morati vladinim agencijama dostavljati sve tražene podatke o korisnicima čim to zatraže, pod izgovorom borbe protiv cyber terorizma. Nejasan tekst prijedloga zakona ostavlja ogroman prostor za tumačenje određenih stavki, zbog čega će se svaka komunikacija unaprijed moći okarakterizirati kao potencijalna prijetnja po sigurnost.

CISPA trenutno ne navodi koje će sve agencije imati pravo uvida u te podatke, ali je jasno da će se među njima naći Nacionalna agencija za sigurnost (NSA) i DOD Cybercommand, a da će tim podacima raspolagati CIA, to uopće ne trebamo sumnjati.

Isto tako, ne predviđa se postojanje nikakve kontrole nad onima koji će imati uvid u privatne informacije korisnika, čime se otvara još više prostora za zlouporabe.

Kendall Burman, aktivistica iz Centra za demokraciju i tehnologiju, rekla je da CISPA omogućuje suspenziju svih drugih zakona i ograničenja iz domene građanskog i kaznenog prava, a istog mišljenja su aktivisti iz Electronic Frontier Foundation, koji navode da "CISPA efektno stvara izuzeće u svim postojećim zakonima u ime cyber sigurnosti".

"Ne postoje nikakve restrikcije oko toga koje informacije mogu biti prikupljane, zaustavljene, cenzurirane, izmijenjene i korištene, sve dok postoji tvrdnja da je to motivirano sigurnosnim razlozima", piše u njihovoj izjavi.

U Velikoj Britaniji je u tijeku završna izrada prijedloga zakona o sigurnosti, koji čak ide dalje i od CISPA-e, te bi vlastima trebao omogućiti nadzor nad doslovce čitavom elektronskom komunikacijom građana.

Imamo osjećaj da će odgovor na ove nove pokušaje uvođenja internetske diktature opet doći s ulice, jer organi vlasti očito nemaju dovoljno sivih stanica u svojim glavama.

Vezani sadržaji
Ključne riječi internet privatnost ACTA SOPA PIPA CISPA
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->