Projekt Birdwatch protiv dezinformacija na Twitteru
Birdwatch je najnoviji Twitterov pokušaj borbe protiv dezinformacija na komunikacijskoj platformi.
Twitter lansira novu značajku za borbu protiv dezinformacija: Birdwatch, "pristup vođen zajednicom", koji provjerava činjenice u postovima na Twitteru uz izravnu pomoć korisnika. Eksperiment je prvi put primijećen prošle jeseni, no tvrtka sada službeno predstavlja projekt s novim pilot programom koji se počeo provoditi u SAD-u.
"Birdwatch omogućuje ljudima da identificiraju informacije u Tweetovima za koje smatraju da su obmanjujuće i stavljaju bilješke koje pružaju informativni kontekst", piše Twitter u svojem blogu.
U pilot programu koji je trenutno dostupan samo odabranoj grupi korisnika u SAD-u, korisnici se mogu prijaviti za sudjelovanje, a potom će imati mogućnost odabira tweetova s dezinformacijama kojima će moći dodavati svoje opaske.
U početku će tweetovi s oznakama kojima će sudionici pilot programa označavati da se radi o lažnim informacijama, satiri, prenesenom značenju, ili nekoj drugoj vrsti konteksta koji ne odgovara istini, biti objavljivani samo na stranici Birdwatcha, no Twitter kaže da je cilj integrirati sustav u sve tweetove u kojima se postigne konsenzus između više sudionika programa koji će se registrirati za otkrivanje, praćenje i prijavu dezinformacija.
Na taj način, kada ćete naletjeti na neki tweet s oznakama koje upućuju da se radi o dezinformacijama, znat ćete da izvoru ne treba vjerovati.
Koliko će to pomoći u borbi protiv lažnih informacija na Twitteru tek treba vidjeti, no ideja nam se čini prilično zanimljiva.
Jedini problem vidimo u odabiru ljudi koji će označavati dezinformacije, jer će netko iz Twittera trebati kontrolirati i njih, kako se ne bi desilo da manipuliraju informacijama iz nekih svojih ideoloških i drugih poriva.
Učitavam komentare ...