Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.10.2015. 12:44

Freevolt 

VIDEO: Prvi komercijalni generator energije iz zraka

Drayson Technologies predstavio tehnologiju za napajanje malih uređaja otpadnim radio signalima.

VIDEO: Prvi komercijalni generator energije iz zraka

Ako već neko vrijeme pratite naš portal, možda se sjećate vijesti iz 2011. godine, u kojoj smo pisali o timu profesora Manosa Tentzerisa iz Tehničke škole za električni i računalni inženjering u Georgiji, koji je iz različitih izvora elektromagnetskog zračenja koje stvaraju uređaji kojima smo okruženi, poput televizijskih prijemnika i mobitela, uspio prikupiti dovoljnu količinu milivata struje potrebnu za napajanje senzora temperature.

Isto tako, u lipnju ove godine smo pisali o crowdfunding projektu pod nazivom Nikola Phone Case, koji je trebao na tržište dovesti kućište za pametni telefon sa sposobnošću prikupljanja ambijentalne elektromagnetske energije radio signala i njihovog pretvaranja u energiju za dopunjavanje baterije smartfona. Ta kampanja nije uspjela prikupiti traženi novac, pa je sudbina sustava za prikupljanje energije "iz zraka", inspiriranog našim Nikolom Teslom za sada neizvjesna.

Ovih dana tvrtka Drayson Technologies objavila je vijest da u svojoj ponudi ima prvu komercijalno dostupnu tehnologiju za prikupljanje energije iz radiofrekventnih signala pod nazivom Freevolt Perpetual Power, koja se može koristiti za napajanje malih uređaja iz domene interneta stvari (IoT), poput raznih protupožarnih senzora, senzora pokreta, nadzornih kamera i slične elektronike koja troši male količine struje.

Drayson navodi da je ključ Freevoltove učinkovitosti u multi-band anteni koja prikuplja RF energiju iz bilo kojeg izvora na valnoj dužini od 0,5 do 5 GHz, te ju potom šalje kroz "ultraučinkoviti" ispravljač koji ju pretvara u istosmjernu struju, koju nakon toga modul za upravljanje energijom "boosta", pohranjuje i šalje elektricitet tamo gdje treba.

Količina prikupljene struje iz "otpadnih" radio signala ovisi o mjestu na kojem se prikuplja, no Dyson kaže da se na lokacijama poput ureda u kojima RF signali "stalno lete naokolo", može proizvesti oko 100 mikrovata energije, što nije ni blizu energije potrebne za rad vašeg pametnog telefona, ali je dovoljno za male IoT gadgete, senzore i slične male potrošače, kojima više nećete nikada trebati mijenjati baterije.

Dyson trenutno putem predbilježbe nudi developerske kitove koji će vam omogućiti integraciju Freevolt tehnologije u vlastite proizvode, no i sam je napravio jedan "tag gadget", konkretno monitor za praćenje zagađenosti zraka pod nazivom Clean Space, koji radi u kombinaciji s aplikacijom na pametnom telefonu. Gadget se trenutno nalazi u sustavu crowdfundinga, a za napajanje koristi Freevolt tehnologiju, kao što možete vidjeti u ovom videu.

 

Uglavnom, kako stvari stoje, Teslina ideja o besplatnoj energiji konačno postaje stvarnost, no energetska revolucija neće započeti s megavatima, već mikrovatima.  

Izvor: Freevolt

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->