FAIR
Facebookov AI analizira vašu hranu i zdravlje
Umjetna inteligencija će analiziranjem vaših fotografija znati o vama više nego što možda znate i sami.
Facebookov istraživački odjel FAIR predstavio je svoj ambiciozni plan u okviru kojeg razvijaju algoritme "dubokog učenja" koji će analiziranjem fotki objavljenih na vašem profilu biti u stanju provjeriti vaše zdravlje, analizirati hranu koju jedete, te vam čak omogućiti i šoping temeljem uploadanih fotki.
Algoritam za prepoznavanje i analiziranje objekata na slikama koristi tri koraka (sustava dubokog učenja). Prvo se pokreće DeepMask koji uzima sliku i započinje segmentirati njezine sastavne dijelove. Nakon toga se koristi SharpMask koji učvršćuje i izoštrava rubove različitih objekata sve dok ne postanu jasno vidljivi, a nakon toga dolazi MultiPathNet koji segmentaciju koristi za prepoznavanje i klasificiranje vidljivih objekata.
Facebookovi istraživači ovim sustavom žele omogućiti da njihov algoritam identificira i prepoznaje objekte kao ljudi koji to mogu činiti gotovo trenutačno pri pogledu na neki prizor.
Najveća društvena mreža vjeruje da će sustav detekcije, segmentacije i identifikacije jednog dana sugerirati potrošačima proizvode za kupnju, identificirati i preporučivati zdraviju hranu, te prikazivati zdravstveno stanje u realnom vremenu analiziranjem fotografija čim ih uploadate na svoj profil.
Facebookov istraživački odjel koji se bavi razvojem ovog sustava čini 60 znanstvenika s područja umjetne inteligencije, kao i računalni istraživači koji se bave usavršavanjem algoritama.
Naravno, ovu umjetnu inteligenciju se ne mora uvijek gledati isključivo u pozitivnom svjetlu, jer pametni algoritmi koji mogu velikom brzinom procesirati i analizirati velike količine slika kako bi naučili sve o vama mogu biti korišteni za nadzor i uhođenje, te dakako spamanje propagandnim porukama, no nadamo se da ćemo od ovoga barem imati više koristi nego štete, kao što je oduvijek bilo slučaj s čitavom tehnologijom tijekom naše povijesti.
Učitavam komentare ...