Sveučilište Colorado
Leće po uzoru na oči insekata uskoro na CCTV kamerama
Znanstvenici proizveli "fly-eye" leće koje mogu gledati u 180 stupnjeva poput člankonožaca.
Širokokutne leće kakvima danas možete opremiti svoje fotoaparate temelje se na njihovoj zakrivljenosti (ispupčenosti), pa stoga recimo pri snimanju slika "ribljim okom" dobivate razvučenu fotografiju koja je neproporcionalna, nejednako oštra, te ne predstavlja savršeno kvalitetan prizor kakvog ga recimo vide oči mrava.
Leće koje razvijaju Jianliang Xiao i njegovi kolege na Sveučilištu Colorado u Boulderu, rađene su upravo prema očima člankonožaca (artropoda) tipa pčela, mrava i vilinih konjica, te se sastoje od 180 mikroleća koje pokrivaju vidno polje od 180 stupnjeva na isti način kao što to čine oči insekata.
Znanstvenici vjeruju kako će njihova "fly-eye" kamera biti posebno korisna za potrebe nadzora, kao i za medicinske aplikacije, te navode kako bi ovaj sustav bilo moguće uobličiti u jednu kameru od 360 stupnjeva koja bi se izvela spajanjem dvije hemisfere.
Čitav sustav je izrađen prema svojstvu kukaca pod nazivom omatidija, koji omogućuje spajanje slika iz mreže pojedinačnih malih očiju u jednu sliku, za što su znanstvenici koristili rastezljivu elektroniku koja je u stanju skenirati svijet i računalno ga uobličiti poput prirodnog uzora. Na taj način se dobiva savršena kvaliteta i oštrina svakog dijela slike u vidokrugu od 180 stupnjeva (ili 360), što bi bilo nemoguće postići dosadašnjom tehnologijom širokokutnih leća.
Prema riječima dr. Jianliang Xiaoa, najveći izazov je bio integrirati mikroleće, fotodetektore i ostalu elektroniku na hemisferno zakrivljene površine. "Kako bi to bilo moguće, koristili smo mekanu, gumiranu optiku spojenu s detektorima i elektronikom na mrežnu površinu, koja se može svijati i deformirati bez ikakve štete, a proizvodnja započinje spajanjem optike i elektronike na ravnu površinu korištenjem naprednih tehnika koje smo usvojili iz industrije poluvodiča", kaže Xiao.
Listići leća su izrađeni od polimerskog materijala sličnog kontaktnim lećama na koji se spajaju elektronske komponente, a pneumatski pritisak površinu deformira u sustav hemisferskog oblika na sličan način poput napuhavanja balona, no s preciznom kontrolom inženjera.
Inače, valja naglasiti kako je i ovo istraživanje financirala američka vojna znanstvena agencija DARPA, što znači da bi se "umjetne oči kukaca koje vide svuda oko sebe" mogle ubrzo naći u njihovim zastrašujućim ratnim robotima nalik na metalne pauke, kakvima nas je do sada plašila hollywoodska filmska SF B produkcija.
Učitavam komentare ...