UC San Diego
Ljudi mogu komunicirati s psima soundboardovima
Nova studija otkriva da psi trenirani s gumbima zvučne ploče, doista mogu razumjeti određene riječi.
Vrlo vjerojatno ste na YouTubeu ili TikToku imali priliku vidjeti pse koji "razgovaraju" s ljudima pomoću gumbi na zvučnim pločama (soundboardovima), no niste mogli zaključiti razumiju li oni doista riječi, ili se radi o naučenim shemama, ili čak prijevarama.
Nova studija znanstvenika s kalifornijskog sveučilišta UC San Diego, objavljena u časopisu PLOS ONE, otkriva da psi trenirani s gumbima soundboardova doista mogu razumjeti određene riječi, proizvodeći kontekstualno odgovarajuće odgovore.
Pod vodstvom Federica Rossana, izvanrednog profesora na Odsjeku za kognitivne znanosti na UC San Diego i voditelja Laboratorija za usporednu spoznaju, ovo je prva empirijska studija proizašla iz najvećeg svjetskog longitudinalnog projekta o kućnim ljubimcima dresiranim pomoću soundboardova.
Studija pokazuje da su psi obučeni za korištenje zvučnih ploča ispravno reagirali na riječi poput "igrati" i "vani", bez obzira na to jesu li riječi izgovorili njihovi vlasnici ili su ih pokrenuli pritiskom na gumb, kao i jesu li gumbi bili pritisnuti od strane vlasnika ili nepovezane osobe. Ovo sugerira da psi ne samo "čitaju" govor tijela ili prisutnost svojih vlasnika, već doista obrađuju riječi.
"Ova studija rješava skepticizam javnosti o tome razumiju li psi doista što gumbi znače", rekao je Rossano. "Naša otkrića su važna jer pokazuju da su riječi važne psima i da oni reagiraju na same riječi, a ne samo na povezane znakove."
Istraživanje je uključivalo dva komplementarna eksperimenta. U prvom su istraživači posjetili domove 30 pasa diljem zemlje kako bi testirali njihove reakcije na tipke zvučne ploče, a u drugom je 29 vlasnika pasa samostalno provelo pokuse kod kuće pod daljinskim vodstvom.
Metodologija studije bila je rigorozno unaprijed registrirana, osiguravajući transparentnost i mogućnost ponavljanja. Ova predregistracija opisuje hipoteze studije, metode prikupljanja podataka, varijable i planove analize prije prikupljanja podataka. Ovaj proces, objasnio je Rossano, povećava odgovornost, smanjuje rizik od neuspješnih rezultata i usklađuje se s rastućim pokretom u kognitivnoj znanosti i psihologiji kako bi se povećala znanstvena strogost i smanjila vjerojatnost pristranosti ili prijevare.
Rossano je dodao: "Ovom studijom samo grebemo po površini. Buduće studije će istraživati kako psi aktivno koriste te gumbe, uključujući značenje i sustavnost iza sekvenci pritiskanja gumba. Naše istraživanje naglašava važnost proučavanja životinja u njihovom kućnom okruženju, pružajući valjanije razumijevanje njihovih sposobnosti."
Svakako vam preporučamo da na Netflixu pogledate dokumentarac Pogled u pseći um (Inside the Mind of the Dog), u čijem snimanju je sudjelovao i Rossano.
Učitavam komentare ...