Nalazite se
Članak
Objavljeno: 09.12.2014. 13:31

MIT 

MIT-ev senzor zna kada je hrana pokvarena

Kada svojim pametnim telefonom prijeđete iznad senzora u pakiranju s hranom, znat ćete je li hrana u njemu ispravne kvalitete.

MIT-ev senzor zna kada je hrana pokvarena

MIT-ev bežični kemijski senzor. Photo Credit: Melanie Gonick/MIT

Grupa znanstvenika MIT-a odlučila se boriti protiv trovanja hranom, pa su izradili novi kemijski senzor temeljen na NFC tehnologiji, koji na vaš pametni telefon može uputiti vrlo važnu informaciju o ispravnosti hrane koju se spremate konzumirati.

Taj senzor s NFC-om se temelji na ugljičnim nanocijevima, a u stanju je detektirati prisutnost specifičnih plinova, pa biste ga jednog dana mogli susresti u dućanima, integriranog u pakiranja hrane, na policama s namirnicama, ili ga koristiti za svoje potrebe kod kuće, kako biste znali je li pametno pojesti ono jaje koje vam se skriva u hladnjaku od prošlog Božića, ili sir čija vam se boja čini nekako čudno fluoroscentno zelena.

Prije nekoliko godina na sličnoj tehnologiji su radili i znanstvenici Sveučilišta Tufts, koji su proizveli senzor koji se može postavljati na košare s voćem i povrćem ili na otvorene boce mlijeka, pa kad otkrije nazočnost neželjenih plinova, promijeni boju, no MIT je proizveo svoju inačicu koja radi u suradnji s pametnim telefonom, što je malo naprednije, jer nudi daleko širu mogućnost primjene.

Pored toga, MIT-evi novi senzori su, kažu, vrlo jeftini za proizvodnju, te ne traže gotovo nikakvu energiju i mogu funkcionirati na ambijentalnim temperaturama bez ikakvih poteškoća.

U osnovi, sve što vam je činiti je postaviti senzor na pakiranje s namirnicom, te prije njezine konzumacije provjeriti ispravnost pomoću aplikacije pametnog telefona, a MIT u budućnosti planira dodati senzoru i Bluetooth, kako bi proširio njegove mogućnosti.

Osim za kontrolu namirnica, novi senzor bi mogao biti koristan i za radnike koji rade u opasnom okolišu, pa bi ih mogao alarmirati ukoliko otkrije abnormalne razine određenih plinova ili drugih otrovnih supstanci.

MIT je za svoj novi senzor podnio patentni zahtjev, no za sada nije poznato kada bi se ta tehnologija mogla komercijalizirati.  

Izvor: MIT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->