Nalazite se
Članak
Objavljeno: 05.10.2015. 14:23

HHMI 

Miševi u VR simulatoru za potrebe znanosti

Znanstvenici izradili VR simulator za miševe kako bi proučavali njihov mozak pri navigaciji.

Miševi u VR simulatoru za potrebe znanosti

Svima nam je poznato da su laboratorijski miševi vodeće životinje u domeni medicinskih istraživanja, pa bez eksperimentata na njima danas ne bismo imali brojne lijekove, niti bismo došli do nekih vrlo važnih otkrića o nama samima.

Neuroznanstvenik Karel Svoboda iz Janelia Campusa HMMI-a (Howard Hughes Medical Institute) i njegovi kolege, već duže vrijeme nastoje otkriti način funkcioniranja mozgova miševa tijekom navigacije. Poznato je da se miševi u navigaciji služe svojim brkovima, pri čemu je svaka individualna dlačica upravljana jednim malim mišićem koji mišu omogućuje da napipa i osjeti objekte u prostoru, te sazna informacije o njihovom obliku, teksturi i lokaciji.

Kada dlačica brka nešto dodirne, savije se poput opruge, čime se stvara pritisak na kompleksne krajeve živaca koji okružuju njezin korijen. Te živčane stanice potom prenose podatke ka mozgu miša, koji potom odlučuje kako bi životinja trebala reagirati.

Svoboda i njegovi kolege nastoje proučiti praćenje tih reakcija tijekom navigacije u raznim labirintima, no to je vrlo teško izvesti, jer se brkovi kod miša pomiču brzinom od 25 puta u sekundi, što otežava korištenje kamere velike brzine pri kretanju miševa, te zbunjuje računalne algoritme koji interpretiraju podatke.   

Znanstvenici su stoga odlučili miševima izraditi pravi VR simulator (slika gore), koji predstavlja svojevrsnu traku za trčanje u obliku lopte. Miševi se kreću virtualnim labirintom, a "lopta" im omogućuje trčanje u svim smjerovima, pa misle da su u stvarnom okolišu. Pri tome im je glava stalno u istom položaju, što znanstvenicima znatno olakšava proučavanje rada mozga tijekom navigacije, a dobra stvar je i u tome što miševi ne moraju biti posebno uvježbavani da bi mogli sudjelovati u ovim eksperimentima. 

Svoboda kaže da nam ovaj mišji VR simulator može pomoći u otkrivanju mnogih podataka vezanih uz autizam i druga zdravstvena stanja koja uključuju donošenje odluka, učenje i osjećanje. 

Nije nam poznato jesu li miševima napravili i kakvu VR video igru poput bijega od virtualne mace.

Izvor: HHMI Janelia Campus

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->