Rice University
Modificirano drvo je jače od pravog i hvata CO2
Znanstvenici su osmislili novi način izrade drva koji ga čini jačim i hvata ugljični dioksid iz zraka.
Ugljični dioksid prepoznat je kao temeljni čimbenik koji pridonosi klimatskim promjenama. Ograničavanje emisija ugljičnog dioksida povezanih s proizvodnjom konstrukcijskih materijala poput čelika, metala i cementa način je neizravnog rješavanja klimatskih promjena. Izravan pristup je smanjenje atmosferskog ugljičnog dioksida njegovim hvatanjem u strukturnim materijalima.
Znanstvenici sa Sveučilišta Rice u Teksasu iskoristili su prirodna svojstva drva kako bi poboljšali njegovu sposobnost hvatanja ugljičnog dioksida. Proces uključuje uvođenje visokoporoznih mikročestičnih metalno-organskih okvira (MOF) u drvo nakon što se unutarnji okvir očisti. Ovaj proces je poznat kao delignifikacija.
MOF-ovi općenito nisu poznati po svojoj stabilnosti u različitim uvjetima okoline. Oni su skloni biti osjetljivi na vlagu, što je očito nešto što treba izbjegavati u strukturnom materijalu.
Međutim, u svojoj studiji, tim u Riceu otkrio je da je MOF koji su koristili, a koji su razvili profesor George Shimizu i njegovi kolege sa Sveučilišta u Calgaryju, nadmašio druge u smislu svoje izvedbe i svestranosti u različitim uvjetima.
Lijevo je obično, a desno delignificirano drvo
Ispitivanjem vlačne čvrstoće konstruiranog drva utvrđeno je da je jače od normalnog, neobrađenog drva i sposobnije izdržati stresore iz okoliša kao što je savijanje. Također tvrde da je proces koji se koristi za proizvodnju drva potencijalno skalabilan i energetski učinkovit.
Izgradnja i korištenje zgrada pridonosi više od 40% emisija stakleničkih plinova koje proizvode ljudi, stoga ovo otkriće otvara mogućnost ekološki prihvatljivije gradnje.
Studiju objavljenu u časopisu Cell Reports Physical Science možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...