Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.10.2012. 14:41

Robotika 

Mozak pčele za pametnije robote

Mozgovi pčela bi uskoro trebali omogućiti veću autonomnost robotima.

Mozak pčele za pametnije robote

Britanski znanstvenici će potrošiti oko milijun funti (9.321.068 kn), na projekt koji bi trebao dovesti do simulacije senzorskih sustava kukaca, a simulirani pčelinji mozgovi će se potom koristiti u letećim robotima za potrebe sigurne navigacije.

Znanstvenici sa Sveučilišta Sheffield i Sussex, planiraju proizvesti model neuralnog sustava mozga pčele koji tim vrijednim kukcima pomaže u osjećanju onoga što mirišu i što vide.

Radni model tog simuliranog sustava će se koristiti u robotu, kako bi se ustanovilo može li se kretati svijetom pomoću sofisticirane navigacije medonosne pčele.

Dr James Marshall, računalni znanstvenik Sveučilišta u Sheffieldu koji koordinira ovaj projekt, kaže kako je simuliranje mozga "jedan od najvećih izazova u razvoju umjetne inteligencije", te dodaje kako su do sada svi neuspješni pokušaji kreiranja bioloških mozgova na siliciju, bili fokusirani na kognitivne sustave koji se nalaze u ljudima, majmunima i miševima.

"Jednostavniji organizmi poput medonosnih pčela imaju iznenađujuće napredne kognitivne sposobnosti i mnogo ih je lakše oponašati tehnologijom", navodi Marshall.

Medonosne pčele su dobro poznate po sposobnosti pronalaženja puta nazad u svoju koloniju ili roj. Vjeruje se da koriste poziciju Sunca kao referentnu točku, te mogu kompenzirati njegovu putanju nebom dok kalkuliraju rutu kojom se trebaju vratiti kući.   

"Obzirom da su mozgovi pčela manji i mnogo dostupniji od bilo kojih kralježnjaka, nadamo se kako ćemo moći proizvesti djelotvorni i kompletni model koji ćemo moći testirati u letećem robotu", kaže Marshall.

Modeli senzorskih sustava će biti izrađeni korištenjem klastera snažnih grafičkih kartica koje će moći izvoditi kalkulacije potrebne za simulaciju mozga pčela.

Mnogi znanstvenici danas koriste klastere grafičkih kartica kao strojeve za obradu velike količine podataka, jer su znatno jeftinije i lakše za korištenje od tradicionalnih superračunala.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->