DESI
Novi instrument u lovu na tamnu energiju
Dark Energy Spectroscopic Instrument će napraviti 3D mapu svemira od 30 milijuna galaksija i kvazara.
Američko ministarstvo energetike (U.S. Department of Energy), odobrilo je projekt gradnje instrumenta pod nazivom DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument), koji bi nam trebao pružiti uvid u nove, još neotkrivene tajne svemira.
Ukratko rečeno, uloga DESI instrumenta će biti mapiranje tamne energije, pri čemu će se targetirati 30 milijuna galaksija i kvazara, kako bi se izradilo 3D mapu koja će pokriti 10 milijardi svjetlosnih godina.
Ovaj projekt koji je pokrenulo Sveučilište Michigan, provodi se s ciljem da se čim bolje razumiju osnove tamne energije, sile koja prodire u cijeli prostor i ima negativan tlak koji rezultira odbojnom gravitacijskom silom. Tamna energija djeluje suprotno običnoj materiji koja preko gravitacije djeluje privlačno te tako ubrzava širenje svemira. Drugim riječima, tamna energija i gravitacija su zajedničkim snagama oblikovale naš svemir u ranim danima sa samih početaka njegovog nastanka.
DESI će raditi mjerenjem "crvenog pomaka" u milijunima kvazara i galaksija. Crveni pomak je porast valne duljine elektromagnetskog zračenja uzrokovan Dopplerovim efektom, kada se izvor zračenja udaljava, ili prisustvom vrlo jakog gravitacijskog polja. Izražava se omjerom promjene valne duljine i same valne duljine. Mjerenja crvenog pomaka u svemirskim objektima pomoću DESI instrumenta će nam otkriti njihovu starost, jer što je crveni pomak veći, to je objekt stariji.
DESI će biti u stanju mjeriti spektralne valne dužine objekta korištenjem kamere koja sadrži 5.000 optičkih vlakana, a potom će koristiti "fosilne tragove" zvučnih valova iz prvih 400.000 godina starosti svemira, koji se mogu ustanoviti temperaturnim uzorcima i varijacijama, te koristiti te temperaturne razlike za mapiranje različite gustoće koja se razvila u vidljive galaksije. Instrument će se integrirati na 4-metarski Mayall teleskop u sklopu Kitt Peak National opservatorija.
Na projektu će raditi oko 200 fizičara i astronoma, a DESI bi trebao biti pušten u pogon do 2019. godine. U ovom znanstvenom radu na više od 200 stranica možete saznati sve detalje o DESI insturmentu i čitavom projektu.
Izvor: DESI
Učitavam komentare ...