e.DeOrbit
ESA želi gađati stare satelite harpunom
Europska svemirska agencija želi organizirati lov na satelite u stilu kitolovaca.
U orbiti Zemlje se nalazi više od 17.000 opasnih objekata većih od šalice za kavu preostalih iz raznih svemirskih misija nakupljenih tijekom 50 godina ljudskog istraživanja svemira koji se mogu pratiti, te još veći broj manjih koji također mogu biti vrlo opasni ako se sudare s nekom letjelicom, satelitom ili svemirskom postajom.
Čak i objekti koji su promjera od 1 cm mogu udariti u skupocjeni satelit snagom ručne granate i prouzročiti ogromne materijalne štete, dok su oni najveći, poput starih pokvarenih satelita i dijelova viših stadija raketa, prema navodu ESA-e,prave vremenske bombe, koje će prije ili kasnije uzrokovati neku katastrofu ukoliko ih se ne ukloni iz orbite.
ESA se ovom problemu suprotstavlja programom pod nazivom "Clean Space initiative", u okviru kojeg se razvija misija pod nazivom e.DeOrbit, tijekom koje će 2021. godine u orbitu biti lansirana letjelica čija će uloga biti rješavanje opasnog velikog svemirskog smeća.
Među projektima sustava koji će letjelici omogućiti lov na objekte, poput mreža za hvatanje i robotskih ruku, ESA je dobila prijedlog britanske tvrtke Airbus Defence and Space iz Stovenengea, koja predlaže gađanje satelita harpunom.Njihov projekt se temelji na posebnom harpunu koji bi letjelica zabila u satelit ili neki drugi objekt, te ga potom odvukla na sigurno mjesto i usmjerila prema kontroliranom izgaranju u atmosferi.
ESA će u sljedećoj fazi izraditi računalni model prototipa ovog svemirskog harpuna čije će sustave testirati u nizu simulacija, a potom izraditi pravi prototip koji će biti testiran na Zemlji, pa ukoliko zadovolji sve zahtjeve, testirati će ga i u svemiru.
Možemo se kladiti da će se prva letjelica opremljena ovim harpunom zvati Pequod (Moby Dick), no još ne znamo tko će biti kapetan Ahab.
Izvor: ESA
Učitavam komentare ...