Nalazite se
Članak
Objavljeno: 24.10.2012. 14:26

Svemirsko zračenje 

Kako zaštititi ljude od zračenja na Marsu

Prije postavljanja stalnih baza na Mjesecu i Marsu treba riješiti problem zaštite od kozmičkih zraka.

Kako zaštititi ljude od zračenja na Marsu

Na Zemlji atmosfera i magnetsko polje oslabljuju kozmičke zrake, ali na Mjesecu i Marsu one nesmetano pljušte. Kozmičko zračenje može štetiti astronautima i dugoročno uzrokovati rak kao posljedica oštećenja u DNA i stanicama. 

Chiara La Tessa je rukovodilac eksperimenata u GSI-ovom odjelu za biofiziku. Ona objašnjava zašto  postaje na Mjesecu ili Marsu neće biti izgrađene od zemaljskih materijala visoke tehnologije: "U putovanjima Svemirom svaki se gram broji. Prijevoz građevinskog materijala kroz Svemir dovelo bi do eksplozije troškova. Radi toga će postaje biti izgrađene većinom od Mjesečevog ili Marsovog regolita - osobito zaštita. 

"Znamo iz roverovih analiza od čega se sastoji lokalni pijesak i kamenje. Uz ove informacije može se proizvesti Mjesečev ili Marsov regolit na Zemlji, a mi možemo testirati njegova svojstva. Budući da kozmičke zrake nisu ništa drugo nego brzi ioni koje je ubrzala eksplozija zvijezde, oni mogu biti simulirani uz pomoć akceleratora. GSI objekt je jedan od rijetkih koji je stanju reproducirati kozmičke zrake na originalan način".

GSI akcelerator

Za stvaranje simuliranog kozmičkog zračenja GSI koristi linearni akcelerator.

Nakon što je GSI tim testirao koliko dobro kamene ploče mogu zaštititi od zračenja u Američkom laboratoriju ubrzanja u Brookhavenu, oni sada istražuju koliko neutrona je proizvedeno u materijalima kada su ozračeni

Ako kozmičke zrake padnu na kamenje punom brzinom, one razbiju neke atomske jezgre na komadiće. Nastali slobodni neutroni imaju drugačiji učinak na ljudsko tijelo od kozmičkog zračenja. Ovisno o njihovoj brzini mogu biti čak i više štetni. 

Na GSI-u znanstvenici sada testiraju koliko je jak utjecaj neutrona na Mjesečev i Marsov regolit i koliko daleko on prolazi kroz materijal. "Još ne mogu procijeniti kako će materijal reagirati na zračenje", kaže La Tessa. "Hoće li biti proizvedeno mnogo neutrona? Koliko brzih i koliko sporih? To ćemo saznati kada analiziramo podatke eksperimenta." 

Izvor: Znano.st, GSI.de

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->