NASA TV
Live Streaming: Slijetanje Curiositya na Mars
6.8.2012. od otprilike 6 sati ujutro pratite uživo s nama "7 minuta užasa" slijetanja Curiosity Rovera na Mars.
U ponedjeljak 6.8.2012. u 7:31 sati ujutro po našem vremenu, Curiosity Rover, koji u sebi nosi Mars Science Lab, trebao bi sletjeti na površinu crvenog planeta unutar kratera Gale, te započeti potragu za životom (ili tragovima života) na Marsu.
Ovom prilikom vas pozivamo da nam se pridružite u živom prijenosu slijetanja, koji će započeti oko 6 sati ujutro, kako biste osjetili napetu atmosferu koja će vladati u timovima NASA-e i ESA-e tijekom takozvanih "7 minuta užasa".
Izraz "7 minuta užasa" dolazi iz NASA-e, koja je taj naziv dala složenoj proceduri od ulaska Curiositya u atmosferu Marsa, pa sve do slijetanja na njegovu površinu.
Ovdje ćemo vam ukratko opisati tih 7 kritičnih minuta slijetanja. Oznaka "T" se odnosi na vrijeme preostalo do slijetanja.
T - 6 minuta:41 sekundi prije slijetanja
Na visini od 125 kilometara iznad Marsove površine, Curiosity će izbaciti uteg od tungstena težine od 75 kg. Žiroskopi letjelice će potom usmjeriti Curiosity u atmosferu ka koordinatama slijetanja. "Meta" koju treba pogoditi je promjera od 20 km.
T - 5 minuta:26 sekundi
Letjelica se nalazi u slobodnom padu. Ulaskom u atmosferu površina letjelice dosiže 21.000 stupnjeva celzija. Toplinski štit koji se sastoji od slojeva ugljika trebao bi zaštititi Curiosity koji se nalazi u unutrašnjosti letjelice.
T – 2 minute:28 sekundi
Otvara se padobran! Njegov promjer iznosi 16 metara. Srca NASA-inih i ESA-inih inženjera se nalaze u petama, jer je padobran jedan od onih dijelova koji su najpodložniji riziku zakazivanja, mada tvrde kako je mogućnost za to samo 1%. Visina iznad površine iznosi 11 km, a letjelica se još uvijek kreće brže od brzine zvuka, odnosno 425 m u sekundi.
T – 2 minute:4 sekunde
Odvaja se toplinski štit. Senzori letjelice "osjećaju" približavanje površini. Visina iznosi oko 8 km, a brzina se kreće između 125 i 130 m u sekundi, još uvijek prebrzo za sigurno slijetanje. Uključuju se 3 radarske antene koje precizno mjere udaljenost od tla, te omogućuju letjelici da korigira dalje akcije. Prvi puta letjelica ima "oči" i može pokrenuti sustav za navođenje.
T – 53 sekunde
Odvaja se gornji pokrov. Napokon se može vidjeti novi marsov rover. "Poklopac" odlazi nošen padobranom, a Curiosity pada prema površini. Uključuju se retro rakete, a rover ispružuje kotače. Visina je 2 km a brzina 80 m u sekundi.
T – 20 sekundi
Zračna dizalica su uključila! Obzirom na veliku težinu rovera od 900 kg, NASA je morala izmisliti potpuno novi sustav slijetanja. Rover visi na kabelima zračne dizalice koja ga pomoću retroraketa nježno spušta na površinu brzinom od 0,75 m u sekundi.
T – 0 sekundi
Touchdown! Rover je na površini Marsa. Zračna dizalica ga otpušta, te odlijeće na sigurnu udaljenost od Curiositya gdje se spušta na površinu. Rover postaje Mars Science Lab i započinje kontrolu svih sustava, te šalje prve slike inženjerima na Zemlji koji su već izgrizli nokte do lakta.
Područje slijetanja i istraživanja
Mjesto slijetanja je krater Gale, promjera 154 km, koji sugerira nazočnost minerala baziranih na vodi, koji bi mogli predstavljati temelje života. U sredini kratera se nalazi planina Mount Sharp, koja je također predmet interesa geologa. Rover će u njezinom podnožju krenuti u potragu za zanimljivm geološkim artefaktima, uspinjući se prema planini.
Ako se pitate što bi tijekom tih "7 minuta užasa" moglo otkazati, najbolje će vam dočarati izjava šefa NASA-e Charlesa Boldena, koji je rekao da "svaka stvar može poći krivo".
Ukoliko sve protekne u najboljem redu, otvara se sezona lova na mikrobe s Marsa.
LIVE STREAMING: Slijetanje Curiosity Rovera (početak prijenosa se očekuje oko 6 sati ujutro 6.8.2012.)
NAPOMENA: Kad pokrenete streaming, morate pričekati tridesetak sekundi koliko traje inicijalno učitavanje.
Učitavam komentare ...