NASA
Uspješno lansirana tri satelita upravljana mobitelima
Kako stvari stoje, uskoro će orbita Zemlje vrvjeti pametnim telefonima.
U posljednje vrijeme, sve je više projekata privatnih svemirskih tvrtki i organizacija u kojima se koriste pametni telefoni kao upravljačke jedinice i znanstveni instrumenti malih satelita, pa je tako i velika NASA odlučila da ne smije zaostajati za njima.
Stoga je ovih dana NASA u svemir lansirala čak tri mala "phonesat" satelita kojima glavni mozak predstavljaju Google HTC Nexus One pametni telefoni s Android OS-om i NASA-inim aplikacijama napravljenim specijalno za potrebe ove misije.
Valja naglasiti da lansiranje nije izvedeno NASA-inom raketom, već je satelite u svemir ponijela Antares raketa tvrtke Orbital Sciences, kojoj je ovo bio prvi testni let u orbitu Zemlje.
Nakon što je raketa stigla u svemir i izbacila u orbitu satelite, njihov signal je uhvatilo više zemaljskih postaja, što je ukazalo da su funkcionalni.
"Pametni telefoni predstavljaju izvor potencijalnih mogućnosti za korištenje u malim, jeftinim, ali snažnim satelitima koji se mogu koristiti za atmosferske znanosti, komunikacije, te druge operacije u svemiru. Oni također mogu otvoriti prostor čitavoj jednoj novoj generaciji korisnika za potrebe komercijalnih, akademskih i civilnih svemirskih misija", piše NASA u svojem medijskom priopćenju.
Osim slanja signala zemaljskim postajama, sateliti (mobiteli) će snimati Zemlju, a radioamateri širom svijeta će moći sudjelovati u misiji praćenjem signala i preuzimanje slika s 3 satelita. Velike slike će biti slane u malim paketima podataka, te će se moći rekonstruirati kroz mrežu zemaljskih postaja.
NASA navodi kako pametni telefoni posjeduju mnoge sustave potrebne za satelite, uključujući brze procesore, svestrane operativne sustave, mnoštvo minijaturnih senzora, kamere visoke razlučivosti, GPS prijemnike i više radija.
Cijena komponenti ugrađenih u satelite se kreće između 3.500 i 7.000 dolara, a NASA je namjerno koristila komercijalno dostupne hardverske komponente kako bi troškove svela na minimum.
Jedini dodaci pametnim telefonima koji se ne isporučuju s uređajima koje možete kupiti u trgovinama su veća eksterna litij-ionska baterija, te znatno snažniji radio za poruke koje se šalju iz svemira, a mogućnosti smartphoneova da primaju telefonske pozive i SMS-ove su isključene.
Svaki pametni telefon je smješten u kockasti "cubesat" satelit veličine stranica od 4 x 4 inča (10,2 x 10,2 cm).
Pametni telefoni se koriste kao računala satelita, a njihovi senzori koriste za kontrolu visine, dok je kamera namijenjena dakako za snimanje Zemlje.
Više informacija o NASA-inom programu Small Spacecraft Technology Program i PhoneSat misiji potražite na ovoj poveznici. a ako ste slučajno radio amater i želite preuzimati pakete s NASA-inih satelita, posjetite ovu poveznicu na kojoj ćete naći sve potrebne podatke i upute.
Učitavam komentare ...