ESA
VIDEO: Lansirana LISA Pathfinder letjelica
Uspješno lansirana europska misija koja će nastojati detektirati gravitacijske valove koje je predvidio Einstein prije 100 godina.
Rano jutros u 5:04, s uzletišta Kourou u Francuskoj Gvajani, uspješno je poletjela raketa Vega, koja je ponijela ESA-inu LISA Pathfinder letjelicu, odnosno svemirski laboratorij čija uloga je demonstriranje tehnologije za proučavanje gravitacijskih valova u svemiru.
Gravitacijski valovi su mreškanja u prostorvremenu, a predvidio ih je prije točno 100 godina Albert Einstein u općoj teoriji relativnosti.
Einsteinova teorija predviđa te fluktuacije kao univerzalne, nastale akceleracijom masivnih objekata, no do danas nisu detektirane jer su sićušne. Na primjer, mreškanja koja emitira jedan par orbitirajućih crnih rupa koje se protežu na udaljenost od milijun kilometara, nisu veća od veličine jednog atoma.
Upravo stoga je od krucijalne važnosti da oprema za mjerenje bude izuzetno osjetljiva i precizna. LISA Pathfinder u sebi nosi sustav koji se temelji na dvije kocke od zlata i platine, razdvojene na udaljenosti od 38 cm, koje su izolirane od svih eksternih i internih sila osim jedne, gravitacije, kao što možete vidjeti u ovoj video animaciji.
Misija će te kocke staviti u "najčišći" slobodni pad ikada stvoren u svemiru, te će pratiti njihove relativne pozicije s ogromnom preciznošću, čime će postaviti temelje za istraživanja gravitacijskih valova direktno u svemiru.
Nakon jednodnevne odgode lansiranja, do koje je došlo uslijed manjih tehničkih poteškoća s Vega raketom, jutrošnje lansiranje je proteklo u savršenom redu, kao što možete vidjeti u ovom videu koji započinje stvarnom snimkom lansiranja, a nakon "nestanka" letjelice u mračnom i oblačnom nebu, ESA je pustila animaciju koja odgovara stvarnoj poziciji letjelice tijekom leta u realnom vremenu.
Nekih 7 minuta nakon lansiranja i odvajanja prva tri stupnja rakete, prvi puta je uključen motor gornjeg stupnja Vege, koji je doveo LISA Pathfinder u nižu orbitu.
Tijekom iduća dva tjedna, letjelica će uključivati motor još šest puta, kako bi postigla najvišu točku, a nakon zadnjeg paljenja će krenuti ususret svojoj operativnoj lokaciji, gdje će orbitirati u stabilnoj virtualnoj točki u svemiru pod nazivom L1, nekih 1,5 milijuna kilometara od Zemlje prema Suncu.
Izvor: ESA
Učitavam komentare ...