ESA
Rover Rosalind Franklin na Mars ide bez Rusa
NASA i Europska svemirska agencija ujedinjuju se kako bi europski rover spustili na Mars 2028. godine.
Rosalind Franklin, prethodno poznat kao ExoMars rover, planirani je robotski marsovski rover, dio međunarodnog programa ExoMars kojeg su vodili Europska svemirska agencija ESA i ruska agencija Roscosmos. Misija je trebala biti pokrenuta u srpnju 2020., potom je odgođena za 2022. da bi na kraju zbog ruske invazije na Ukrajinu bila potpuno zaustavljena na neodređeno vrijeme.
Umjesto Roscosmosa u projekt se uključila NASA, koja je sada s ESA-om potpisala Sporazum o misiji Rosalind Franklin u ESA-inom sjedištu u Parizu.
Misija pod vodstvom ESA-e lansirati će se u svemir 2028. godine, a na Crvenom planetu će tražiti znakove drevnog života.
Prema ovom Sporazumu, NASA Launch Services program će osigurati američkog dobavljača usluga komercijalnog lansiranja za rover i elemente propulzijskog sustava potrebne za slijetanje na Mars.
Novi instrument na roveru omogućit će prvo bušenje do dubine do 2 metra ispod površine za prikupljanje uzoraka leda koji su zaštićeni od površinskog zračenja i ekstremnih temperatura.
"Jedinstvene mogućnosti bušenja rovera Rosalind Franklin i laboratorij za uzorke imaju izvanrednu znanstvenu vrijednost za ljudsku potragu za dokazima prošlog života na Marsu," rekla je Nicola Fox, pridružena administratorica Uprave za znanstvene misije u sjedištu NASA-e u Washingtonu. "NASA podržava misiju Rosalind Franklin za nastavak snažnog partnerstva između Sjedinjenih Država i Europe u istraživanju nepoznatog u našem Sunčevom sustavu i šire."
Kroz postojeće, odvojeno partnerstvo s Njemačkim svemirskim centrom (DLR) i francuskom svemirskom agencijom CNES (Centre National d'Etudes Spatiales), NASA doprinosi ključnim komponentama primarnom znanstvenom instrumentu rovera Rosalind Franklin, Mars Organic Molecule Analyzeru, koji tražit će sastavne dijelove života u uzorcima tla.
Misija rovera Rosalind Franklin nadopunjuje kampanju s više misija u programu Mars Sample Return koju vode obje agencije s ciljem dovođenja uzoraka tla Marsa na Zemnlju.
Učitavam komentare ...