Sveučilište u Beču
Znanstvenici koriste DNK za umjetnost
DNK se koristi za reprodukciju digitalnih fotografija u visokoj rezoluciji sa 16 milijuna boja.
Znanstvenici Sveučilišta u Beču su razvili način "slikanja" pomoću DNK, stvarajući 16 milijuna boja za točnu reprodukciju digitalnih slika s 24-bitnom dubinom boje. Rezultirajuće slike su odlične i ne predstavljaju samo novu umjetničku formu već i potencijal za pohranu podataka u DNK.
DNK može kodirati ogromnu količinu informacija, i to ne samo kroz svoj raspored baza (slova GCAT), već kroz strukturu svog dvostrukog lanca. Kada se niti uparuju i tvore ono što se naziva dupleks, slijede određena pravila kako bi se osigurala stabilnost dupleksa, što ih čini programabilnim. Međutim, znanstvenici su također otkrili da mogu proširiti mogućnosti programiranjem u određenom stupnju nestabilnosti.
U novoj studiji znanstvenici su iskoristili ovu tehniku za stvaranje DNK umjetnina na sićušnom platnu. Koristili su male DNK lance povezane s fluorescentnim molekulama koje emitiraju crvenu, zelenu ili plavu svjetlost te su upotrijebili te fragmente za formiranje dupleksa s mnogo dužim DNK lancem pričvršćenim na površinu.
Različite boje nastaju miješanjem crvenih, zelenih i plavih molekula u različitim omjerima. U međuvremenu, specifična nijansa svake boje može se podesiti podešavanjem stabilnosti svakog dupleksa pa manja stabilnost čini boju tamnijom. Tim je ovo podesio da napravi 256 nijansi za svaki kanal boja, otvarajući 16 milijuna jedinstvenih kombinacija, što je puni RGB spektar boja koji se koristi u tintama i zaslonima.
Istraživači su zatim počeli slikati ovom DNK paletom. Koristili su tehniku nazvanu sinteza niza bez maske (MAS), koja im omogućuje da sintetiziraju stotine tisuća DNK sekvenci odjednom i odrede koju će boju staviti na svaki "piksel" platna. Pritom su uspjeli reproducirati digitalne slike na platnu veličine nokta, s 24-bitnom dubinom boje u razlučivosti od 1024 x 768 piksela, a kažu da bi bilo moguće skalirati proces do Full HD-a pa čak i do 4K.
Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of the American Chemical Society možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...