#ostanidoma
Google daje naše lokacijske podatke kriznim stožerima
Radi se o anonimiziranim podacima koji služe samo za praćenje trendova kretanja, a ne za progon onih koji se ne pridržavaju mjera.
Google se odlučio pridružiti borbi u suzbijanju pandemije COVID-19 koronavirusa pružanjem lokacijskih podataka zdravstvenim organizacijama, vladama i kriznim stožerima.
Ovi podaci su u potpunosti anonimizirani, što znači da Google i dalje brine o očuvanju privatnosti prema zakonima i uredbama poput GDPR-a i ne šalje nikakve izvještaje o kretanjima pojedinaca koje bi mogla koristiti policija s ciljem praćenja i uhićivanja onih koji ne poštuju propisane mjere o izolaciji, karanteni i ograničavanju kretanja.
Googleovi lokalizacijski podaci u kojima se prate kretanja ljudi u 131 državi svijeta služe isključivo kao svojevrstan vodič zdravstvenim službama i dužnosnicima kako bi mogli pratiti trendove u raznim kategorijama, poput posjeta trgovinama za prehranu, ljekarnama i stambenim četvrtima tijekom protekla dva mjeseca.
Podaci prikazuju prosječne dnevne posjete u tim kategorijama za tri dana zaključno s 29. ožujkom u usporedbi s prosječnim posjetama između 3. siječnja i 6 veljače.
Brojke nisu iznenađujuće, pa se na primjeru San Francisca vidi da su posjete dućanima i rekreacijskim područjima pale za 75% u odnosu na prva dva mjeseca ove godine, dok je boravak u stambenim četvrtima porastao za 21 posto.
Ideja ovog praćenja je da se vlastima pomogne u procjeni učinkovitosti društvenog distanciranja i identifikaciji mjesta u kojima bi se mjere možda trebale postrožiti.
Podaci se skupljaju isključivo od onih korisnika koji nemaju isključenu opciju "povijest lokacija" u svojim Google računima.
Tim podacima može pristupiti svatko, pa ih primjerice za Hrvatsku možete preuzeti u PDF-u putem ove poveznice.
Učitavam komentare ...