Argonne National Laboratory
VIDEO: AI upravlja nuklearnim elektranama u Americi
AI sustav koji je naručilo Ministarstvo energetike SAD-a pomaže u projektiranju i radu nuklearnih elektrana.

Američki nacionalni laboratorij Argonne National Laboratory, prema narudžbi američkog Ministarstva energetike, izradio je takozvani PRO-AID sustav (Operator rasuđivanja bez parametara za automatsku identifikaciju i dijagnozu), odnosno softverski paket koji provodi nadzor i dijagnostiku u stvarnom vremenu za inženjerski sustav koristeći oblik automatiziranog zaključivanja.
PRO-AID može pomoći u praćenju nuklearnih funkcija u stvarnom vremenu i koristiti generativnu umjetnu inteligenciju za prenošenje ažuriranja statusa članovima osoblja.
Također može iskoristiti prednosti matematičke obrade za pomoć u tumačenju podataka koji se mogu koristiti za pružanje šire slike o tome kako postrojenje funkcionira.
Između ostaloga, automatizirani modul rasuđivanja, uzimajući podatke iz modela sustava i proširenog skupa senzora, koristi proceduru lančanog ulančavanja za dijagnosticiranje grešaka komponenti i senzora koji nisu kalibrirani ili su pokvareni. Ako se utvrdi da je senzor neispravan, automatski se uklanja s popisa fizičkih senzora nakon čega slijedi ponovna inicijalizacija popisa virtualnih senzora. Proces zaključivanja uključuje generalizirani test omjera vjerojatnosti za uključivanje učinaka nesigurnosti modela sustava i nesigurnosti mjerenja na dijagnozu.
PRO-AID se koristi za izvođenje dijagnoze anomalija u aplikacijama nuklearnih elektrana koje uključuju i studije ljudskog faktora operatera provedene s operaterima nuklearnih elektrana korištenjem potpunog simulatora postrojenja i praćenje performansi opreme korištenjem skupova podataka o postrojenju iz dvaju američkih nuklearnih postrojenja, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Generativni AI se također koristi za automatizaciju pretvorbe vizualne slike dijagrama cjevovoda i instrumenata, a inženjeri Argonne National Laboratorya kažu da je PRO-AID ujedno i jako jednostavan korisnicima za korištenje.
Kako se čini, AI je dizajniran da radi u suradnji s postojećim ljudskim operaterima, ali bi u budućnosti mogao dovesti do smanjivanja broja zaposlenika na nekim pozicijama.
Zasad još nema reakcija javnosti i medija o tome da nuklearnim elektranama u SAD-u upravlja umjetna inteligencija.
Učitavam komentare ...