Morse Micro
VIDEO: WiFi komunikacija na 16 km udaljenosti
Wi-Fi Halow tehnologija australske tvrtke oborila je svoj vlastiti rekord za gotovo 5 puta.
Koliko "hvata" vaš kućni Wi-Fi? Ako imate puno sreće, možete signalom pokriti čitav stan ili kuću s dvorištem, a možda će vam i vaš prvi susjed moći "krasti" Wi-Fi.
Australska tvrtka Morse Micro koja razvija Wi-Fi HaLow tehnologiju mikroprocesora, razvila je čipove koji omogućuju velike brzine prijenosa podataka, s velikim dometom i niskom potrošnjom energije. Među svim Wi-Fi HaLow sustavima na čipu, Morse Micro procesori su najmanji, najbrži, najvećeg dometa i najmanje potrošnje energije.
Nakon osmogodišnjeg razvoja, Wifi HalLow procesor tvrtke isporučuje 10 puta veći domet od konvencionalne Wi-Fi tehnologije i može funkcionirati nekoliko godina prije nego što bude potrebna promjena baterije.
Mikroprocesor omogućuje niz brzina prijenosa podataka, ovisno o korištenoj shemi modulacije i kodiranja (MCS). To može biti nisko od 150 kilobita u sekundi (Kbps) korištenjem MCS 10 s BPSK modulacijom, do najveće brzine od 4 megabita u sekundi (Mbps) korištenjem MCS 9 pri 256 kvadraturnoj amplitudnoj modulaciji.
Čip koristi bežične mrežne protokole niske propusnosti, radeći u spektru od 1 GHz, dok omogućuje komunikacijski raspon od 1000 metara.
Morse Micro je početkom godine postigao svjetski rekord u WiFi dometu korištenjem HaLow (802.11ah) standarda, vođenjem videopoziva na udaljenosti od 2,8 milja kroz područje plaže u San Franciscu s visokim smetnjama kako bi dokazao da radi, a sada su u ruralnom nacionalnom parku Joshua Tree ponovno oborili svjetski rekord gotovo pet puta, s udaljenošću od 9,9 milja, odnosno 15,9 kilometara, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Propusnost HaLowa u ovom novom testiranju dostigla je 2 megabita u sekundi na udaljenosti od 15 km, što je vjerojatno najbolji scenarij s obzirom na to koliko je malo smetnji u ruralnom području kao što je Nacionalni park Joshua Tree, u usporedbi s gusto naseljenim mjestom kao plaža San Francisca.
Ovo prije svega može biti primjenjivo za rad na otvorenom, posebice za potrebe nadzora poljoprivrede putem raznih tipova senzora, bez potrebe za oslanjanjem na skupe mobilne podatke ili lošu mobilnu pokrivenost.
Dakako, ne bismo se uopće bunili da se možemo spajati na svoj WiFi iz omiljenih kafića u gradu, no u urbanim sredinama bi smetnje vjerojatno bile prevelike za praktičnu primjenu, mada ne bismo imali ništa protiv da to možemo provjeriti.
Učitavam komentare ...