Nalazite se
Članak
Objavljeno: 08.11.2012. 12:48

Digitalni tragovi 

INFOGRAFIKA: Tko nas i kako prati online

Pogledajte kako ostavljamo svoje digitalne tragove na Internetu i saznajte kako se riješiti pratnje.

INFOGRAFIKA: Tko nas i kako prati online

Sigurnosna tvrtka Veracode objavila je zanimljivu infografiku u kojoj možete vidjeti detalje o tome tko, kako i zašto prati svaki naš korak na webu.

Stručnjaci Vericodea navode kako mnoštvo povreda naše privatnosti i sigurnosti dolazi od činjenice kako korisnici ne znaju kakvim informacijama rukuju dok surfaju Internetom.

Razumijevanjem kako nas i zašto prate razni webovi, te koje ih informacije zanimaju, omogućuju da lakše poduzmemo proaktivne mjere zaštite.

Na primjer, jeste li znali da gotovo svaki puta kada posjetite neku web stranicu koja vas zanima, ona prikazuje oglase koji su prilagođeni vašim interesima. Naravno radi se o "jačim" stranicama i servisima, na kojima tvrtke temeljem vaših pregledavanja određenih tema postavljaju bannere za koje postoji najveća mogućnost da ćete na njih kliknuti.

Većina web stranica nas prati korištenjem "kolačića" (cookiesa), no neke od njih koriste i kontroverznije metode, poput "deep packet inspekcije", koja se može postaviti u naprednom mrežnom managementu, a služe se i raznim sigurnosnim funkcijama, korisničkim servisima, "rudarenjem podacima" (data miningom) i cenzurom.

Uglavnom, svaki vaš klik se bilježi, a podaci pohranjuju, te ih potom webovi putem aukcija prodaju oglašivačima, koji na njihovim stranicama postavljaju sustave za automatsko kreiranje ponuda. Valja znati da je ovaj biznis u posljednjih 10 godina od 6 milijardi dolara godišnje danas stigao na 31,7 milijardi dolara.

Ako vas zanima koji su to webovi koji vas najviše prate, znajte da se na prvim mjestima nalaze Google, Facebook, Yahoo, Microsoft, Amazon, LinkedIn i Twitter, no činjenica je da vas zapravo svaki veći web prati na određeni način.

Zanimljivo je kako je FTC zatražio "skupljače podataka" u SAD-u da do kraja godine u pretraživače ugrade gumb "Do not track" (ne prati me), no za sada ne vidimo da ta opcija postoji u bilo kojem od njih.

Dok čekamo da se takve stvari riješe zakonski, možemo si sami malo pomoći na sljedeće načine:

1. Instalirajte plugin u pretraživač poput Collusiona koji će vam omogućiti uvid u to koliko vas tvrtki dnevno prati.

2. Brišite svoje "kolačiće" svaki dan.

3. Instalirajte pluginove koji blokiraju praćenje poput Ghosterya, Disconnecta ili Peer Blocka.

4. Koristite VPN (Virtual Private Network).

5. Budite aktivni u prosvjedima protiv praćenja na Internetu, sudjelujte u online anketama i referendumima, te sve svoje prijatelje i rođake upoznajte s ovom tematikom.  

tko i kako nas prati online

Izvor: Veracode

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->