Infineon
Infineonove tiskane pločice su topljive u vodi
Najveći njemački proizvođač poluvodiča vjeruje da će zahvaljujući ovoj inovaciji u izradi PCB-ova smanjiti ugljični otisak za 60 posto.
Uz sve veću količinu elektroničkog otpada koji stvaraju potrošači, industrija i drugi sektori, smanjenje ugljičnog otiska i promicanje održivosti ključni su za postizanje klimatskih ciljeva i poboljšanje zaštite okoliša. Njemačka tvrtka Infineon Technologies koristi Soluboard, supstrat za tiskane ploče koji se može reciklirati i biorazgraditi, a temelji se na prirodnim vlaknima. Proizvod je razvio britanski start-up Jiva Materials s ciljem smanjenja ugljičnog otiska elektronske industrije.
Soluboardov biljni PCB materijal izrađen je od prirodnih vlakana, koja imaju mnogo manji ugljični otisak od tradicionalnih staklenih vlakana. Organska struktura je zatvorena u netoksični polimer koji se otapa kada se uroni u vruću vodu, ostavljajući samo organski materijal koji se može kompostirati. Ovo ne samo da eliminira PCB otpad, već također omogućuje uporabu i recikliranje elektroničkih komponenti zalemljenih na ploču. Korištenjem Soluboarda za svoje demo i evaluacijske ploče, Infineon daje još jedan važan doprinos testiranju održivog dizajna u elektroničkoj industriji.
“Prvi put, reciklabilni, biorazgradivi PCB materijal koristi se u dizajnu elektronike za potrošačke i industrijske primjene – prekretnica prema zelenijoj budućnosti,” rekao je Andreas Kopp, voditelj odjela za upravljanje proizvodima u Infineonovom odjelu za zelenu industrijsku energiju. "Također aktivno istražujemo mogućnost ponovne upotrebe uređaja s diskretnim napajanjem na kraju njihovog vijeka trajanja, što bi bio dodatni značajan korak prema promicanju kružnog gospodarstva u elektroničkoj industriji."
"Usvajanje procesa recikliranja temeljenog na vodi moglo bi dovesti do većih prinosa u oporabi vrijednih metala", rekao je Jonathan Swanston, izvršni direktor i suosnivač Jiva Materials. "Osim toga, zamjena FR-4 PCB materijala sa Soluboardom rezultirala bi smanjenjem emisije ugljika za 60 posto - točnije, 10,5 kg ugljika i 620 g plastike može se uštedjeti po kvadratnom metru PCB-a."
Trenutno Infineon koristi biorazgradivi materijal za smanjenje ugljičnog otiska demo i evaluacijskih ploča – ali također istražuje mogućnost korištenja materijala za sve ploče kako bi elektroničku industriju učinio održivijom. Čineći to, Infineon slijedi agendu Europske komisije “Green Deal”, koja ima za cilj postići klimatsku neutralnost do 2050. tako što će cirkularnost postati glavna struja u našim životima i ubrzati ozelenjavanje EU gospodarstva. Osim toga, tvrtka se zalaže za odgovorno prikupljanje i recikliranje elektroničkih proizvoda koje proizvodi Infineon u skladu s EU Direktivom o otpadu električne i elektroničke opreme (WEEE).
Infineon je proizveo tri različite demo ploče koristeći Soluboard tehnologiju i planira proširiti svoju ponudu u sljedećih nekoliko godina. Više od 500 jedinica već se koristi, uključujući jednu ploču koja sadrži komponente posebno za aplikacije hladnjaka. Na temelju rezultata testova otpornosti koji su u tijeku, tvrtka planira dati smjernice o ponovnoj uporabi i recikliranju energetskih poluvodiča uklonjenih iz Soluboards ploča, što bi moglo značajno produžiti životni vijek elektroničkih komponenti.
Učitavam komentare ...