Russell Kirsch
Umro izumitelj piksela i digitalnog skenera
Računalni znanstvenik je izumio piksel i skenirao prvu digitalnu fotografiju na svijetu.
U 91. godini života svijet je napustio još jedan otac našeg digitalnog doba, računalni znanstvenik Russell Kirsch koji je zaslužan za izum piksela i skeniranje prve digitalne fotografije.
Pikseli, male točkice od kojih se sastoje digitalne fotografije, video i slike na zaslonima naših telefona, nastali su kao Kirscheva inovacija davne 1957. godine, kada je Kirsh izradio malu crno-bijelu digitalnu sliku veličine 2 puta 2 inča na kojoj se nalazila fotografija njegovog sina Waldena. To je bila jedna od prvih slika u povijesti koje su skenirane u računalo, korištenjem uređaja koji je izradio Kirschev znanstveni tim u američkom Nacionalnom uredu za standarde. Taj uređaj danas poznajemo kao digitalni skener fotografija.
Taj prva četverokutna digitalna slika sastojala se od dva puta 176 piksela i imala je ukupno 31.000 piksela. Za usporedbu, digitalne kamere na današnjim pametnim telefonima u stanju su snimati slike sastavljene od nekih 12 milijuna piksela.
Obzirom da su pikseli kvadratnog oblika, ako se slika sastoji od manjeg broja njih, dolazi do pojave elemenata koji djeluju kockasto i neprirodno, što danas nazivamo "pikseliziranim", što se posebno moglo vidjeti u prvim digitalnim fotografijama i video igrama.
Sam Kirsch je jednom prilikom izjavio da su kvadrati u tom trenutku bili jedini mogući oblik piksela, pa mu je djelovalo smiješno kada su ga neki kritizirali zbog toga. Kasnije je razvio metodu "omekšavanja" slika korištenjem piksela varijabilnih oblika koji nisu isključivo kvadrati koja se primjenjuje i danas.
Učitavam komentare ...