The Open University
Izvlačenje vode iz Mjesečeve prašine mikrovalkom
Novo istraživanje ukazuje da bi astronauti na Mjesecu mogli izvlačiti kisik i vodu iz regolita korištenjem mikrovalne pećnice.
Kako bi ljudi mogli biti stalno prisutni na Mjesecu trebat će im zrak i voda. Obzirom da je poznato da na Mjesecu nema tekuće vode, već se ona skriva unutar mjesečevih stijena i prašine, znanstvenici traže načine kako bi se iz tog sveprisutnog regolita mogla ekstrahirati.
Nova studija znanstvenika sa sveučilišta The Open University i University of Central Florida pokazala je da bi za izvlačenje vode iz Mjesečeve prašine bila dovoljna jednostavna mikrovalna pećnica.
Tim je započeo s dvije različite verzije simuliranog regolita na temelju uzoraka vraćenih iz misija Apollo, jedan sa sastavom iz Mjesečevih gorja, a drugi koji oponaša tamnije tlo Mjesečevih ravnica. Zatim su umiješali deioniziranu vodu tako da je činila između 3% i 15% težine svakog uzorka, što je raspon sadržaja vode regolita procijenjen u prethodnim studijama.
Ti su uzorci zatim stavljeni u posude obložene keramičkim papirom i stavljeni u komoru koja je oponašala uvjete tlaka i temperature na površini Mjeseca. To je zatim grijano 25 minuta s mikrovalovima od 250 W, što je manje snage od mikrovalne pećnice u vašoj kuhinji.
Tehnika je uspjela iscijediti pristojne količine vode iz uzoraka. Ekstrahirano je više od 50% vode prisutne u uzorcima koji oponašaju tlo iz ravnica i više od 67% regolita gorja. Kada se grije 35 minuta, može se izdvojiti do 90% vode.
Međutim, najvlažniji primjerci prošli su najgore, s padom ekstrahirane vode za čak 32%. Tim je pretpostavio da kada se regolit koji je bio zasićeniji zamrzne, led koji se širi gura zrnca prašine dalje jedno od drugoga, slabeći prijenos topline između njih i čineći ekstrakciju vode manje učinkovitom.
Znanstvenici kažu da bi stoga astronauti mogli koristiti mikrovalne jedinice male snage za izvlačenje vode upravo iz regolita s relativno malim udjelom vode, ispod 10% težine.
Istraživanje objavljeno u časopisu Acta Astronautica možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...