Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.02.2022. 13:02

University of Iowa 

Jetreni hormon protiv ovisnosti o alkoholu

Majmuni s kroničnim alkoholizmom nakon uzimanja hormona su pili drastično manje.

Jetreni hormon protiv ovisnosti o alkoholu

Znanstvenici Koledža medicine Carver na Sveučilištu Ioawa došli su do novih spoznaja o tome koju ulogu određeni hormon igra u stanju ovisnosti o alkoholu. Majmuni s jakim alkoholizmom pili su daleko manje nakon što su dobili sintetičku verziju tog hormona, potencijalno otvarajući put novim tretmanima za ovisnost o alkoholu.

Dotični hormon je poznat kao faktor rasta fibroblasta 21 (FGF21), a proizvodi ga jetra. Prethodni rad je pokazao da su varijante gena povezanih s FGF21 povezane s povećanom konzumacijom alkohola kod ljudi, ali točna priroda te veze ostala je neizvjesna. Stoga su za novu studiju istraživači istražili na koje moždane krugove FGF21 utječe i može li primjena hormona smanjiti želju za alkoholom.

Tim je ovu ideju testirao na Vervet majmunima, koji mogu razviti ovisnost o alkoholu nevjerojatno sličnu ljudima u zajednicama koje imaju pristup alkoholu, bilo onom nastalom od prirodno fermentirajućeg voća ili pićima bez nadzora u turističkim područjima.

fx1_lrg

Kao što je to slučaj i kod ljudi, većina životinja pije iz društvenih razloga, neke se suzdržavaju, a mali postotak njih opija. Upravo ova posljednja skupina bila je predmet istraživanja jer odgovara profilima kroničnog alkoholizma kod ljudi.

Istraživači su majmunima dali izbor s dvije boce između vode i etanola, a jednoj skupini dali su analog FGF21 kako bi vidjeli kakav učinak ima. Testni majmuni pili su 50 posto manje alkohola od kontrolne skupine, a slični testovi na miševima također su ukazali na 50-postotno smanjenje konzumacije alkohola nakon davanja ljudskog FGF21 ili analoga. Zanimljivo je da su miševi i majmuni i dalje birali etanol jednako često kao i prije, ali su svaki put pili daleko manje.

Zatim su istraživači istraživali gdje FGF21 funkcionira u mozgu miševa. Otkrili su da hormon mijenja aktivnost subpopulacije neurona u bazolateralnoj amigdali. To zauzvrat utječe na neuronski prijenos u nucleus accumbens, regiji mozga za koju se zna da igra ulogu u funkcijama nagrađivanja i ovisnosti.

Kada životinja pije alkohol, jetra proizvodi više razine FGF21, koji djeluje na suzbijanje želje za daljnjim unosom alkohola. To je razlog zašto pojedinci s varijacijama gena FGF21 mogu piti više, a također i zašto su životinje u pokusima i dalje tražile alkohol u početku, ali su ga pile manje.

Istraživači kažu da je ovaj mehanizam možda evoluirao kako bi zaštitio životinje od zdravstvenih opasnosti prekomjernog konzumiranja alkohola. Zanimljivo je da je tim prethodno povezao FGF21 sa sličnim suzbijanjem konzumacije šećera, iako to djeluje na potpuno drugi dio mozga.

Tim kaže da bi se analozi FGF21 s vremenom mogli razviti u potencijalne lijekove za ovisnost o alkoholu, ali će prije toga provesti dodatna istraživanja.

Vezani sadržaji
Ključne riječi alkoholizam jetra hormon
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->