Dulsa
Patentirana alga s okusom šunke
Znanstvenici patentirali novi soj jestivih crvenih algi s vrlo hranjivim i zdravim svojstvima.
Chris Langdon i njegovi kolege znanstvenici centra Hatfield Marine Science Center na Sveučilištu Oregon State (OSU) i Food Innovation centra, već petnaest godina se bave proučavanjem i uzgojem jedne vrste crvenih algi poznate pod nazivom dulsa ili Palmaria Palmata, koja se već odavno koristi kao začin u mnogim kulturama uz obale Tihog i Atlantskog oceana. Ta je alga poznata kao izvrstan izvor minerala, vitamina i antioksidansa, te sadrži 16 posto proteina.
Jedna od posebno zanimljivih karakteristika ove morske trave je u tome što nakon termičke obrade ima okus po šunki, pa Langdon i njegov tim nastoje pronaći način kako omogućiti da se uzgaja na morskim farmama, obzirom da joj je cijena od 90 dolara po kilogramu malo previsoka da bi bila korisna u borbi protiv gladi u svijetu.
Nedavno su znanstvenici objavili da su patentirali novi soj dulse, koji se može uspješno uzgajati, a dodatna mu je odlika što raste vrlo brzo. Stoga je njihovu tehnologiju uzgoja već započela koristiti tvrtka Big Island Abalone Corporation na Havajima i to na komercijalnoj skali.
Pored toga, Langdonov Food Innovation Center je u suradnji s Chuckom Toombsom s OSU-ovog Koledža za biznis kreirao tim čija je uloga smišljati jestive proizvode u kojima je dulsa glavni sastojak, među kojima najviše obećaju kreker od riže koji se temelji na dulsi, te dresing za salate.
Istraživački tim je ujedno dobio potporu Ministarstva agrikulture Oregona kako bi se istražila dulsa kao "specijalna kultura", što je prvi puta da se jedna takva namirnica nađe na toj listi.
Stoga ovu algu više nitko ne gleda kao na nešto egzotično, a u timu se nalaze i poznati šefovi kuhinja koji stvaraju jela temeljena na dulsi, kako bi se i time pomoglo u njezinoj komercijalizaciji, obzirom da raste rapidno, posjeduje visoke nutritivne vrijednosti, te se može konzumirati suha ili svježa.
Langdon kaže da se dulsa u svojem osnovnom obliku već stoljećima koristi u prehrani u sjevernoj Europi, a razlika između te vrste i njegove je samo u tome što se ova može uzgajati na velikoj skali, pa vjeruje da će stvoriti jednu novu vrstu agrikulture koja će uvelike pomoći u razvoju savezne američke države Oregon, obzirom da je za uzgoj potrebna samo morska voda i malo sunca.
Na žalost nismo imali priliku provjeriti ima li dulsa doista okus po šunki, no nekako čisto sumnjamo da će spasiti život nekom pajceku ili janjcu u našim krajevima.
Izvor: Oregon State University
Učitavam komentare ...