Breakthrough Initiatives
Hawking i Zuckerberg šalju letjelicu na drugu zvijezdu
Projekt vrijedan 10 milijardi dolara trebao bi za 20 godina dovesti letjelicu na Alpha Centauri.
Trojac kojeg čine ruski milijarder i filantrop Yuri Milner, poznati fizičar Stephen Hawking i osnivač Facebooka Mark Zuckerberg, ovih je dana objavio jedan od najambicioznijih planova u povijesti istraživanja svemira.
Njih trojica i brojni drugi investitori, inženjeri i znanstvenici okupljeni u "klapu" pod nazivom Breakthrough Initiatives, zamislili su plan upućivanja prve ljudske letjelice na jedan drugi zvjezdani sustav, konkretno ka Alpha Centauri, najbližoj zvijezdi našem Sunčevom sustavu, koja se nalazi na udaljenosti od 4,3 svjetlosne godine od Zemlje.
Njihov plan uključuje veliki matični brod, solarna jedra, super lasere, te roj svemirskih sondi koje se kreću brzinama bliskim brzini svjetlosti a nisu veće od pametnog telefona.
Projekt pod nazivom Starshot, prvo bi sa zemlje lansirao u svemir matični brod u kojem će se nalaziti čak tisuću međuzvjezdanih sondi, a svaka od njih će biti opremljena super tankim solarnim jedrima. Ideja je da se u njihova solarna jedra "zapuca" super laserom sa Zemlje, koji će ih ispaliti ka zviježđu Alpha Centauri.
Prema kalkulacijama Hawkinga i ekipe, ti bi mali sunčevi "jedrenjaci" prelazili 600.000 kilometara za samo dvije minute, a na kraju razdoblja ubrzanja postigli maksimalnu brzinu od jedne petine brzine svjetlosti, što bi im omogućilo da dođu do najbliže zvijezde za nekih 20 godina.
Kada bi se na kraju pojavile tamo, sonde bi koristile neku vrstu propulzijskog pogona niske potrošnje kako bi mogle manevrirati u tom prostoru, te prikupljati i slati podatke na Zemlju.
Ovaj projekt predstavlja samo dio plana Breakthrough Initiativesa, čiji je konačni cilj otkriti vanzemaljski život.
Glavna stvar zbog koje uopće vjeruju da je ovakvo nešto moguće, leži u velikom napretku na polju lasera, minijaturizacije, naprednog računalstva i mehaničkog hardvera, pa su uvjereni da je projekt vrlo blizu realizaciji, mada u ovom trenutku postoje brojne prepreke koje tek treba savladati.
Kao prvo, solarna jedra moraju biti ekstremno reflektirajuća kako ih super laseri ne bi spržili, što znači da ne bi smjela upijati više od tisućitog dijela jednog postotka dolazeće energije, dok istovremeno moraju biti ekstremno tanka i lagana.
Najveći problem zasad leži o ideju o moćnom laseru koji se ispaljuje sa Zemlje, jer bi on trebao trošiti 100 gigavata energije tijekom dvije minute, što znači da bi trebao imati snagu pet najjačih energetskih postrojenja na svijetu (kineski Three Gorges Dam), te 100 posto svoje snage koristiti za napajanje lasera u trajanju od pune dvije minute.
Osim ovih problema, timu na pute stoje i brojne druge stvari koje moraju riješiti, no maštoviti trojac se nada da će do svega toga doći vrlo brzo, kako bi misija mogla započeti čim brže.
Ukoliko im to uspije, osim što ćemo morati čekati 20 godina da sonde stignu do Alpha Centaurija, još ćemo nekih 4 godine morati pričekati da nam od tamo stignu prvi podaci, no navedeni trojac i brojni drugi investitori smatraju da se za ovakav projekt isplati trošiti novac, bez obzira na to što neki od njih možda neće biti živi da dočekaju vijesti iz alienskog svijeta.
Izvor: Breakthrough Initiatives
Učitavam komentare ...