Peta sreća
VIDEO: SpaceX sletio na plutajuću platformu
Usprkos jakom vjetru i nemirnom moru, prvi stupanj rakete prvi puta uspješno sletio na brod.
SpaceX je napokon iz petog pokušaja uspio uspješno spustiti prvi stupanj Falcon 9 rakete na plutajuću platformu.
Nakon što je Falcon 9 raketa u CRS-8 misiji uspješno lansirana u svemir, kako bi Dragon letjelica na Međunarodnu svemirsku postaju dovela oko 3,5 tona korisnog tereta, među kojim se osim čiste odjeće, hrana, pića i znanstvene opreme nalazi i BEAM modul na napuhavanje (ili harmoniku) koji će se integrirati na ISS, sve oči javnosti bile su uprte u prvi stupanj rakete, koji je Muskova svemirska tvrtka ponovno pokušala spustiti na plutajuću morsku platformu.
Tijekom direktnog video prijenosa čitave misije iz stožera SpaceX-a, voditelji su stalno naglašavali da je misija već u potpunosti ostvarila svoj cilj, a slijetanje na more je samo eksperiment, pa smo stekli dojam da nitko nije previše vjerovao da će peti pokušaj slijetanja biti uspješan.
Protiv Muskove svemirske tvrtke bilo je i vrijeme, jer su snažni vjetar i nemirno valovito more, ukazivali da će slijetanje biti užasno teško, no ovoga puta sve je proteklo u savršenom redu, pa je prvi stadij rakete gotovo savršeno pristao na platformu, kao što možete vidjeti u ovom videu.
U tom trenutku masa ljudi koja je u SpaceX-ovom stožeru pratila operaciju, gotovo je podivljala, te se začulo skandiranje USA USA, kao da se radi o pobjedi reprezentacije na Svjetskom nogometnom prvenstvu.
Vrlo brzo nakon uspješnog slijetanja na Twitteru se oglasio i američki predsjednik Obama koji je čestitao SpaceX-u i izjavio da će zahvaljujući inovatorima poput njih, SAD i dalje biti svjetski predvodnik u svemirskim istraživanjima, nakon čega mu se odmah tweetom zahvalio Elon Musk.
Ovime je SpaceX napokon dokazao da je moguće spuštati rakete na čvrsto tlo i na more, kako bi bile višekratno iskoristive i smanjile troškove lansiranja.
Cijena jedne Falcon 9 rakete iznosi oko 30 milijuna dolara, dok se za gorivo potroši samo 200.000 dolara, pa ukoliko se raketa između dva lansiranja neće trebati previše reparirati, to bi prema procjenama SpaceX-ove predsjednice Gwynne Shotwell, snizilo troškove lansiranja za nekih 30 posto.
SpaceX namjerava izvesti još nekoliko slijetanja na plutajuću platformu, a konačni cilj mu je da se u budućnosti jednu trećinu raketa spušta na čvrsto tlo, a ostatak na more.
Slijetanje na more štedi i gorivo, jer ako se raketa spušta na kopno, potrebne su puno veće količine goriva da se vrati na uzletište, dok se plutajuća platforma može postaviti na idealno mjesto koje puno više odgovara prirodnoj putanji rakete, što zahtijeva manje goriva za manevriranje pri slijetanju.
Čestitamo Musku i ekipi, a slijetanje možete pogledati i iz perspektive same rakete u ovom videu.
Učitavam komentare ...