Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.11.2014. 12:46

ESA 

Philae izvršio primarnu misiju prije hibernacije

57 sati nakon slijetanja na komet, Philae lander je dovršio svoju osnovnu znanstvenu misiju.

Philae izvršio primarnu misiju prije hibernacije

Prva panoramska slika tla kometa nakon slijetanja Philae landera.

Nakon prekida veze s Philae landerom od 22:58 sati u petak 14.11.2014., Rosetta je uspostavila komunikaciju oko 23:19 sati. Signal je vrlo brzo stabiliziran, te je ostao dobar sve do 01:36 sati ovog jutra. Tijekom tog razdoblja, lander je Rosetti poslao sve prikupljene znanstvene podatke, uključujući one koje su prikupili njegovi instrumenti ROLIS, COSAC, Ptolemy, SD2 i CONSERT. Time su dovršena mjerenja planirana za posljednju seriju eksperimenata na površini kometa.

Philae_s_instruments_white_background

Pored toga, landerovo tijelo je podignuto oko 4 cm i rotirano oko 35°, s nastojanjem da kolektori prikupljaju više sunčeve energije, no kada su posljednji znanstveni podaci poslani ka Rosetti i potom ka Zemlji, baterije Philae landera su se brzo ispraznile, čime je ušao u hibernaciju.

Stephen Ulamec, menadžer landera u DLR German Aerospace Agency, koji je pratio misiju iz ESA-inog centra operacija u Darmstadtu, izjavio je kako je misija ogroman uspjeh, pa usprkos tri slijetanja, kvara potisnika i harpuna za sidrenje, te slijetanja u sjenu, svi instrumenti su odradili svoj posao, a sada je "došlo vrijeme da znanstvenici prouče podatke i vide što imamo".

Obzirom da se lander nalazi u sjeni stijene, vjerojatno neće imati dovoljno sunčevog svjetla da tako brzo napuni baterije i ponovno uspostavi komunikaciju s Rosettom, no znanstvenici kažu kako postoji mogućnost da do toga dođe kada se komet približi Suncu, pa nije isključeno da od Philae landera dobijemo još poneki "glas", najvjerojatnije tijekom iduće godine.

Philae_s_first_touchdown_seen_by_Rosetta_s_NavCam_large

Dok je za Philae primarna misija završila, Rosettina se nastavlja, pa je letjelica ušla u orbitu na 30 kilometara od kometa, a 6. prosinca će se vratiti u orbitu od 20 km, kako bi nastavila proučavanje kometa u visokim detaljima, sve do najbližeg prolaska pokraj Sunca 13. kolovoza iduće godine.

Nadamo se da ćemo vrlo brzo dobiti rezultate istraživanja koja je proveo lander Philae tijekom 57 sati rada na površini kometa, te saznati ponešto više o sastavu, aktivnostima i podrijetlu svemirskog tijela koje nam može otkriti mnogo toga o prošlosti svemira, sunčevog sustava, pa i nas samih.

Čestitamo ESA-inim znanstvenicima na ovoj nevjerojatnoj misiji koja ukazuje da se predanim radom i zajedničkim djelovanjem različitih nacija, mogu postići velika djela, pa neka ovo bude poticaj, ne samo za istraživanje svemira, već i za kvalitetniji, složniji i prosperitetniji život svih nas na Zemlji. 

Izvor: ESA

Vezani sadržaji
Ključne riječi Komet ESA Rosetta Philae
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->