GDC 2025.
U prošloj godini je otpušteno 11 posto game developera
Prema istraživanju GDC-a, vremena su prilično izazovna za developere video igara, ali industrija je ostala stabilna.
Uoči GDC (Game Developers Conference) konferencije industrije igara koja će se održati od 17. do 21. ožujka 2025. godine u San Franciscu, GDC je objavio rezultate istraživanja o stanju industrije tijekom 2024. godine.
Prema tom izvještaju čini se da su vremena za razvojne studije tijekom protekle godine bila prilično izazovna jer su se otpuštanja u industriji nastavila, radno vrijeme je poraslo, a mogućnosti ulaganja su sve manje.
GDC je anketirao više od 3000 developera igara i profesionalaca u industriji, a na analizi podataka su radili njegovi partneri u Omdiji i Game Developeru.
Otkrili su da više studija prihvaća generativni AI, iako je sve nepopularniji među developerima. Otpuštanja su se nastavila, do točke kada je jedan od 10 programera izgubio posao tijekom prošle godine.
Prema anketi, 11% developera prijavilo je da je u prošloj godini dobilo otkaz, dok su poslovanje i financije zabilježili najmanje otpuštanja, što je utjecalo na samo 6% ispitanika.
41 % ispitanika je izjavilo da osjeća utjecaj ovih otpuštanja, pri čemu je 29% promatralo kako su njihovi izravni kolege otpušteni, a 18% svjedoči otpuštanju developera iz drugih timova, dok je 4% izjavilo da su dobili otkaz zbog zatvaranja studija.
Kada su upitani koji su razlozi navedeni za ova otpuštanja programerima, 22% je reklo da je to zbog restrukturiranja, 18% je navelo pad prihoda, a 15% zbog promjena na tržištu ili u industriji.
30% ispitanika izjavilo je kako vjeruju da generativna umjetna inteligencija ima negativan utjecaj na industriju igara, što je povećanje od 12% u odnosu na prošlu godinu.
Developeri su istaknuli krađu intelektualnog vlasništva, potrošnju energije, smanjenje kvalitete sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom, potencijalne pristranosti unutar programa umjetne inteligencije i probleme s regulativom kao glavne čimbenike koji stoje iza njihovog nezadovoljstva AI tehnologijom.
Više od polovice anketiranih programera (52%) radi za tvrtke koje su implementirale generativnu umjetnu inteligenciju, a jedna trećina (36%) ih osobno koristi. Ispitanici unutar poslovnih i financijskih uloga u tvrtkama najčešće su koristili alate umjetne inteligencije (51%), zatim proizvodnja i vođenje tima (41%) te marketing i PR (39%).
Prošle je godine 66% developera izjavilo da rade na igrama za PC, a ove godine taj se broj popeo na 80%.
Iako je razlog tome nejasan, mogao bi se barem djelomično pripisati sve većoj popularnosti Valveovog Steam Decka. Iako Steam Deck nije izričito naveden kao opcija koju bi developeri mogli navesti kao platformu za koju razvijaju igre, od ispitanika koji su odabrali opciju 'Ostalo', njih 44% napisalo je Steam Deck.
Zanimljivo, igre u web preglednicima također rastu u popularnosti, budući da je 16% programera reklo da rade na izdanjima za web preglednike (u usporedbi s 10% prošle godine i 11% godinu prije). Ovo označava najveći interes studija za igre u igrama za preglednike u proteklom desetljeću.
Više od polovice (56%) ispitanika izjavilo je da su uložili vlastiti novac u financiranje stvaranja svoje igre. To je gotovo dvostruko više od mogućnosti ugovora temeljenih na projektima ili izdavačima, za koje je 28% reklo da su im izvori financiranja.
Čini se da su oni koji su koristili samofinanciranje dobro prošli, budući da je 89% ispitanika to navelo kao barem donekle uspješno za njih. Ugovori s izdavačima zabilježili su najveću stopu zadovoljstva, a jedna trećina (37%) metodu je nazvala "vrlo uspješnom". Akceleratori su smatrani najmanje održivom opcijom, a 43% je opciju nazvalo "uopće neuspješnom". Slijedi rizični kapital s 32% i crowdfunding s 31%.
Cijelu anketu, koja uključuje više uvida u razmišljanja zajednice developera igara o ovim temama i mnoštvo drugih činjenica i detalja, možete preuzeti na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...