Propilen
VIDEO: Na Saturnovom mjesecu pronađen sastojak plastike
Svemirska letjelica Cassini na Saturnovom mjesecu Titanu pronašla propilen.
NASA-ini znanstvenici su objavili nova otkrića o kemijskim spojevima i molekulama koje je na Saturnovom mjesecu Titanu detektirao kompozitni infracrveni spektrometar (CIRS), instrument koji se nalazi na svemirskoj sondi Cassini.
Ova instrument je u stanju detektirati određene plinove prema njihovim termalnim markerima, koji predstavljaju svojevrsne "otiske prstiju", te su stoga rezultati vrlo pouzdani.
Među spojevima koje je CIRS detektirao, nalazi se i propilen, plin koji je jedan od glavnih sastojaka plastike na Zemlji, a do sada nije pronađen nigdje izvan našeg matičnog planeta.
Prilikom prolaska pokraj Titana, još je 1980. godine sonda Voyager 1 detektirala mnoge plinove u njegovoj atmosferi koji se nazivaju ugljikovodici, kemikalije koje sačinjavaju mnoga fosilna goriva na Zemlji.
Titan posjeduje atmosferu, oblake, cikluse kiša i velika jezera. Za razliku od Zemlje, njegovo oblaci, kiše i jezera se većim dijelom sastoje od tekućih ugljikovodika poput metana i etana.
Kada ti ugljikovodici isparavaju i sučeljavaju se s ultraljubičastim zračenjem u Titanovoj gornjoj atmosferi, neke od molekula se raspadaju i reformuliraju u složenije ugljikovodike poput etilena i propana.
Sonda Voyager 1 je u Titanovoj atmosferi detektirala spojeve temeljene na ugljiku, no ne i propilen, pa NASA kaže kako je ovim otkrićem Cassinija sada slagalica potpuno posložena, te vjeruju kako će nam dalja istraživanja omogućiti otkrivanje novih kemikalija koje se skrivaju u atmosferi Saturnovog mjeseca.
Učitavam komentare ...