Biolozi upozoravaju
Sječa božićnog drvca ekološki prihvatljivija od umjetnog
Usprkos činjenici da umjetno božićno drvce možete koristiti više godina, ono nanosi više štete okolišu.
Mada su mnogi ekolozi i zaštitnici prirode dugo vremena preporučivali da za božićne blagdane ne koristimo odsječena drvca, već radije kupimo umjetna koja ćemo koristiti duži niz godina, nova istraživanja tome ne idu u prilog.
Biolog i stručnjak za bilje dr Clint Springer sa Saint Joseph’s Sveučilišta u Filadelfiji, ovih je dana objavio znanstveni rad u kojem elaborira tvrdnju da je sa stajališta očuvanja okoliša prihvatljivije odsjeći pravo drvce nego kupiti umjetno.
Naime, njegova istraživanja su ukazala da je "ugljični otisak" u koji je uključeno svih šest stakleničkih plinova iz Kyoto protokola, ugljični dioksid (CO2), metan (CH4), dušikov oksid (N2O), hidrofluorougljici (HFCs), perfluorougljici (PFCs) i sumporni heksafluorid (SF6), toliko velik tijekom proizvodnje umjetnog božićnog drvca da nadmašuje štetu koja se prouzroči sječom jednog pravog drvca svake godine, kada se naravno uzme drvce iz uzgoja, a ne ono koje se "osakati" u zaštićenim šumama.
Springer također navodi kako su prava drvca biorazgradiva, dok umjetna imaju velike poteškoće s trajnim zbrinjavanjem ili recikliranjem, bez obzira na to što ih bacamo tek nakon više godina korištenja.
"U ovo doba godine, izbor pravog božićnog drvca je jedan od načina da učinite nešto dobro kao pojedinac u vezi klimatskih promjena", kaže Springer.
Ako vas zanimaju egzaktne brojke, studija je pokazala da jedno pravo drvce (jela) veličine 2 metra na klimatske promjene ima 60% manji utjecaj nego umjetno koje se koristi 6 godina.
Pored svega toga Springer navodi kako su prava drvca i bolja po zdravlje ljudi, jer imaju manja alergijska svojstva i ne utječu negativno na kvalitetu zraka u prostorijama kao umjetna, usprkos tvrdnjama mnogih neupućenih koji kažu da ne žele koristiti prava drvca jer se boje alergija. Stoga su potpuno neopasna, osim u rijetkim slučajevima da se radi o osobama dokazano alergičnim na golosjemenjače.
Ako ste već počeli razmišljati o božićnom drvcu koje ćete kititi ove godine, također razmotrite i opciju da nabavite drvce koje je posađeno u tegli pa ga nakon blagdana presadite u šumu. To je daleko najbolja opcija, posebice ako se radi o drvcu koje ste sami uzgojili, jer ćete time dati i svoj doprinos pošumljavanju.
Učitavam komentare ...