NASA & Howe Industries
VIDEO: PPR raketa za brza putovanja do Marsa
NASA financira projekt novog tipa rakete koja bi mogla drastično skratiti putovanja na Mars i druga tijela Sunčevog sustava.
NASA i tvrtka Howe Industries surađuju na novoj raketi kako bi putovanje na Mars bržim i kraćim. PPR raketa (Pulsed Plasma Rocket) mogla bi se pohvaliti potiskom od 100.000 Njutna, otključavajući brzine do 800.000 km/h kako bi drastično skratila putovanja na Crveni planet i olakšala putovanja ljudima uz značajno umanjenje posljedica po zdravlje zbog dugog boravka u svemiru.
S postojećom tehnologijom povratno putovanje do Marsa bi trajalo oko dvije godine. Devet mjeseci da stignemo tamo, tri mjeseca čekanja da se relativni položaji Marsa i Zemlje ponovno približe, a potom još devet mjeseci za povratak na Zemlju.
Tvrtka Howe Industries koju financira NASA, ima za cilj povratno putovanje približiti sedmomjesečnom trajanju sa svojim dizajnom PPR motora.
Način na koji PPR radi je da će se gorivo, vjerojatno plin, ionizirati kako bi se stvorila plazma. Brzim pražnjenjem električne energije u plazmu, može se generirati kratke, intenzivne izljeve plazme, a zatim se elektromagnetsko polje može koristiti za ubrzavanje plazme kroz magnetsku mlaznicu, stvarajući potisak, kao što možete vidjeti u ovom videu.
S predloženim fisijskim reaktorom, PPR će teoretski moći pokretati teže svemirske letjelice s teretom koje će biti opremljene s više zaštite od kozmičkih zraka, smrtonosnog svemirskog zračenja i olakšati putovanja ljudima uz veću sigurnost po njihovo zdravlje.
Prednosti PPR motora u usporedbi s tradicionalnom raketom, osim velikih brzina su njegova hiperučinkovitost, fino podešena kontrola potiska za manevriranje u svemiru i manji teret goriva.
Projekt se sada nalazi u prvoj fazi razvoja unutra programa koncepata NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts), te se fokusira se na velike, dobro zaštićene brodove za prijevoz ljudi i tereta na Mars za razvoj marsovske baze.
U drugoj fazi NASA i Howe Industries planiraju optimizirati dizajn motora za smanjenu masu, izvesti eksperimente s dokazom koncepta glavnih komponenti te dovršiti dizajn broda za ljudske misije na Mars.
Ono što je za sada nepoznato su vremenski okviri razvoja pa je teško govoriti kada bi PPR rakete mogle krenuti u svemir.
Učitavam komentare ...