Nalazite se
Članak
Objavljeno: 21.03.2013. 12:49

HP Labs 

Video: Novi HP-ov 3D ekran za holograme na mobitelima

Nova optička tehnologija omogućuje modificiranim LCD-ima izradu slika i videa nalik hologramima.

Video: Novi HP-ov 3D ekran za holograme na mobitelima

Znanstvenici HP Labsa razvili su novu vrstu 3D ekrana koji prikazuju video nalik na hologram bez potrebe za bilo kakvim pokretnim dijelovima i staklima. Filmovi na ovom sustavu lebde iznad ekrana, a gledatelji mogu hodati oko njih i promatrati sliku s više od 200 različitih točki gledišta, što djeluje poput hodanja oko pravog objekta.

Ekran je napravljen modifikacijom konvencionalnog LCD ekrana kakav se nalazi u većini telefona, laptopa, tableta i televizora, a znanstvenici vjeruju da će ovakvi 3D sustavi dovesti do novih vrsta korisničkih sučelja za mobilnu elektroniku, gaming, te vizualizaciju podataka.

Sustav koji je razvio HP Labs iz Palo Altoa u Kaliforniji, temelji se na kompleksnoj fizici kako bi proizveo 3D ekrane tanke samo pola milimetra.

Za razliku od standardnog 3D-a koji možete vidjeti u kinima koji omogućuje gledatelju samo jednu perspektivu, ovaj "multiview" 3D ekran reproducira svjetlosne zrake koje se reflektiraju od objekta iz svih kutova, kako bi se dobio drugačiji prikaz za lijevo i desno oko gledatelja.   

HP-ov ekran koristi takozvane "žljebove od nanouzoraka", koje HP-ov znanstvenik David Fattal koji je vodio ovo istraživanje naziva "direkcijski pikseli", kako bi slao svijetlo u različitim smjerovima. Taj sustav ne treba pokretne dijelove, a uzorci su ugrađeni u postojeću komonentu ekrana, pozadinsko osvjetljenje.

Konvencionalni LCD koristi sloj plastičnog stakla koje je prekriveno brazdama koje raspršuju bijelo svjetlo i usmjeravaju ga kroz filtre u boji, polariziraju, "zatvaraju" i šalju ka gledatelju. Novi 3D ekran predstavlja optičku tehnološku demonstraciju kako se putanjom, bojom i drugim svojstvima svjetla može manipulirati propuštanjem kroz materijale napravljene od uzoraka na nanoskali.

HP-ovi znanstvenici su demonstrirali kako statička slika zasad ima 200 točki gledišta, a video 64, uz 30 fps-a (sličica u sekundi).  

Fatal kaže kako je ovaj sustav vrlo lako proizvoditi jer se radi o modifikaciji LCD-a, a znanstveni rad su objavili u publikaciji Nature.

Gordon Wetzstein, znanstvenik MIT Media Laba koji nije bio uključen u ovo istraživanje, kaže kako je do sada bilo vrlo malo inovacija u osnovnoj fizici za izradu 3D slika još od 20. stoljeća, jer većina 3D TV-a i drugih sustava na tržištu koristi optičke trikove, specijalne naočale koje filtriraju dio slike za lijevo i desno oko, kako bi na primjer kreirale iluziju dubine. On stoga smatra kako ovaj novi ekran "potpuno preoblikuje tehnologiju koja postoji već 100 godina".

Dosta veliku poteškoću u kreiranju 3D sadržaja za ovaj tip ekrana predstavlja činjenica da trebate 200 različitih slika za svaku točku gledišta, no znanstvenici kažu da nije potrebno koristiti 200 kamera, jer će ova tehnologija biti namijenjena za prikazivanje računalno kreiranih sadržaja.

"3D sučelje za mobilni telefon ili laptop može prikazivati različite ekrane jedan do drugog, ili arhitekti mogu koristiti tablet kako bi klijentu pokazali 3D model umjesto da izgrade fizički model", kaže Fattal. "Ili ćete moći koristiti pametan sat da biste pregledavali Googleove mape u 3D", dodaje.

David Krum, kodirektor Mixed Reality Laba Sveučilišta Southern California, kaže kako mnogi računalni znanstvenici sada rade na razvoju sadržaja za 3D sustave. Dio tog izazova je shvatiti ljudsku percepciju u kojoj se svjetlosne zrake mogu otpuštati, dok istovremeno i dalje mogu stvarati percepciju 3D prikaza gledatelju. "Bez rješavanja tih stvari, mobilni 3D imat će velike prepreke u propusnosti i pohrani podataka", kaže Krum. 

Izvor: MIT Technology Review

VIDEO: 3D ekran HP Labsa

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->