Nalazite se
Članak
Objavljeno: 21.07.2023. 17:42

Monash University 

Vojska financira čip s tkivom ljudskog mozga

Ministarstvo obrane Australije financira istraživanje spajanja stanica ljudskog mozga s umjetnom inteligencijom.

Vojska financira čip s tkivom ljudskog mozga

Istraživanju koje vodi australsko Sveučilište Monash o uzgoju ljudskih moždanih stanica na silikonskim čipovima, s novim mogućnostima kontinuiranog učenja za transformaciju strojnog učenja, dodijeljeno je gotovo 600.000 australskih dolara.

Novi istraživački program, kojeg vodi  izvanredni profesor Adeel Razi, s Instituta Turner za mozak i mentalno zdravlje, u suradnji sa start-upom  Cortical Labs, uključuje uzgoj oko 800.000 moždanih stanica u posudi, koje se zatim "uvježbavaju" da obavljaju ciljno usmjerene zadatke.

Prošle godine sposobnost moždanih stanica da izvode jednostavnu računalnu igru Pong, privukla je globalnu pozornost na ovaj istraživački tim.

Prema riječima profesora Razija, rad istraživačkog tima koji koristi moždane stanice uzgojene u laboratoriju ugrađene u silikonske čipove, "spaja polja umjetne inteligencije i sintetičke biologije za stvaranje programibilnih bioloških računalnih platformi".

“Ova nova tehnološka sposobnost u budućnosti bi mogla nadmašiti performanse postojećeg hardvera koji se temelji samo na siliciju. Ishodi takvog istraživanja imali bi značajne implikacije u višestrukim područjima kao što su, planiranje, robotika, napredna automatizacija, sučelja mozak-stroj i otkrivanje lijekova, dajući Australiji značajnu stratešku prednost."

slika neurona unutar dishbraina

Projekt je dobio sredstva od prestižnog australskog tijela za dodjelu bespovratnih sredstava jer će nova generacija aplikacija strojnog učenja, kao što su samovozeći automobili i kamioni, autonomni dronovi, roboti za dostavu, inteligentni ručni i nosivi uređaji, "zahtijevati novu vrstu strojne inteligencije koja može učiti tijekom svog životnog vijeka", rekao je izvanredni profesor Razi.

Ovo "kontinuirano cjeloživotno učenje" znači da strojevi mogu steći nove vještine bez ugrožavanja starih, prilagoditi se promjenama i primijeniti prethodno naučeno znanje na nove zadatke - sve uz očuvanje ograničenih resursa kao što su računalna snaga, memorija i energija. Sadašnja umjetna inteligencija to ne može učiniti i pati od "katastrofalnog zaboravljanja", naglašava Razi.

Cilj projekta je uzgoj ljudskih moždanih stanica u laboratorijskoj posudi, nazvanoj DishBrain, kako bi se razumjeli različiti biološki mehanizmi koji su u osnovi cjeloživotnog neprekidnog učenja.

"Upotrijebit ćemo ovu potporu za razvoj boljih AI strojeva koji repliciraju sposobnost učenja bioloških neuronskih mreža. To će nam pomoći da povećamo kapacitet hardvera i metoda do točke u kojoj će postati održiva zamjena za 'in silico' računalstvo," dodaje profesor Razi.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Monash University Dishbrain
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->