UCLA
Matične stanice povratile vid slijepcima
Od 18 "legalno slijepih" dragovoljaca, njih 10 je ovim tretmanom djelomično povratilo vid.
Znanstvenici Sveučilišta UCLA (University of California, Los Angeles), objavili su znanstveni rad u kojem opisuju metodu korištenja matičnih stanica iz embrija za liječenje sljepoće.
Znanstvenici su novom tretmanu podvrgli 18 dragovoljaca, "legalno slijepih" osoba, od kojih je njih deset potvrdilo da im se djelomično vratio vid, pa sad mogu prepoznavati boje, ali i konture objekata.
Za potrebe ovog testa, znanstvenici su prvo prikupili matične stanice iz embrija, koje su potom u laboratoriju natjerali da se pretvore u stanice retinalnog pigmentskog omotača (epitelija), koje su potom transplantirali u oči pacijenata.
U radu objavljenom u publikaciji The Lancet, znanstvenici opisuju da su pacijentima dijagnosticirani poremećaji koji uključuju makularnu degeneraciju ili Stardtovu makularnu distrofiju, što znači da su bili potpuno bez vida, ili su se nalazili u fazi gubitka centralnog vida.
Zamjenom oštećenog tkiva laboratorijski uzgojenim retinalnim pigmentskim omotačem, znanstvenici su kod 10 osoba uspjeli djelomično povratiti vid, no obzirom da se kod 7 osoba stanje nažalost pogoršalo, ovo je još uvijek daleko od primjene u praksi.
Znanstvenici navode kako rezultati ove studije ohrabruju, ali ih je također razveselila i činjenica da je ovo prvi puta da je američka agencija za puštanje lijekova u promet (US Food and Drug Administration) dozvolila klinički pokus na ljudima u kojem su korištene matične stanice embrija.
Također kažu da ovo jasno ukazuje na potencijal koji imaju matične stanice u medicini, i to ne samo za liječenje sljepoće, već i za mnoge druge bolesti, poput Alzheimera i paralize.
Nakon ove vijesti, u SAD-u se odmah pobunila organizacija Family Research Council, koja smatra da ovaj tretman u osnovi znači da se za potrebe prikupljanja matičnih stanica s ciljem terapije, "uništavaju mladi ljudski životi", pa odbacuju ideju da se "bilo koje ljudsko biće uništava sa svrhom eksperimentiranja".
Znanstvenici UCLA-e ovoj tvrdnji proturječe izjavom da embriji nisu ljudska bića, pa stoga ne vide ništa nemoralno u tome da se za liječenje koriste njihove matične stanice.
Gotovo smo sigurni da će se u javnosti povesti velike rasprave u vezi ovog eksperimenta, no mi bismo voljeli da se svakako o tome nešto pitaju slijepe i slabovidne osobe.
Izvor: NPR
Učitavam komentare ...