Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.07.2024. 10:14

Exeter University 

AI poboljšava priče koje su napisali ljudi

Umjetna inteligencija poboljšava individualnu kreativnost, ali smanjuje raznolikost novih sadržaja.

AI poboljšava priče koje su napisali ljudi

Istraživači s Poslovne škole Sveučilišta Exeter u Ujedinjenom Kraljevstvu, Instituta za podatkovnu znanost i umjetnu inteligenciju i UCL škole za menadžment otkrili su da generativna umjetna inteligencija poboljšava kreativnost pisaca i podiže zanimljivost kod čitanja ali ne može sama kreirati priče koje će biti originalne i kreativne poput onih koje su napisali ljudi.

U studiji u kojoj je 300 sudionika imalo zadatak napisati kratku 'mikro priču' od osam rečenica za ciljanu publiku mlađih odraslih osoba, istraživači su otkrili da je umjetna inteligencija učinila one autore koji se smatraju manje kreativnima da proizvedu djelo koje je do 26,6% bolje napisano i 15,2% %manje dosadno.

Istraživači su podijelili 300 sudionika studije u tri skupine: jednoj grupi nije bila dopuštena AI pomoć, druga skupina je mogla koristiti ChatGPT kako bi im pružio jednu početnu ideju od tri rečenice, dok su pisci u trećoj skupini mogli birati jednu od pet ideja koje je generirala umjetna inteligencija.

Zatim su angažirali 600 ljudi da procijene koliko su priče dobre, ocjenjujući ih po originalnosti, odnosno jesu li priče donijele nešto novo ili neočekivano, i korisnosti, odnosno koliko su prikladne za ciljanu publiku i mogu li se ideje razviti i potencijalno objaviti.

Otkrili su da su pisci s najvećim pristupom umjetnoj inteligenciji doživjeli najveću dobit u svojoj kreativnosti, jer su njihove priče postigle 8,1% višu ocjenu za novost i 9% više za originalnost u usporedbi s pričama napisanim bez umjetne inteligencije.

Pisci koji su koristili do pet ideja koje je generirala umjetna inteligencija također su postigli bolje rezultate za emocionalne karakteristike, stvarajući priče koje su bolje napisane, manje dosadne i duhovitije.

Istraživači su procijenili inherentnu kreativnost pisaca koristeći Divergent Association Task (DAT), psihološki test osmišljen za mjerenje kreativnosti i otkrili da su kreativniji pisci, oni s najvišim DAT rezultatima, imali najmanje koristi od generativnih AI ideja.

Manje kreativni pisci zabilježili su veći porast kreativnosti: pristup u pet ideja AI-ja poboljšao je novost za 10,7% i korisnost za 11,5% u usporedbi s onima koji nisu koristili ideje AI-ja. Njihove su priče ocijenjene do 26,6% bolje napisane, do 22,6%, ugodnije i do 15,2% manje dosadne.

Ova poboljšanja stavljaju pisce s niskim DAT rezultatima u rang s onima s visokim DAT rezultatima, učinkovito izjednačavajući kreativnost kod manje i više kreativnih pisaca.

Istraživači su također koristili OpenAI-jevo sučelje za programiranje aplikacija (API) za ugradnju kako bi izračunali koliko su priče bile slične jedna drugoj.

Otkrili su 10,7% povećanje sličnosti između pisaca čije su priče koristile jednu generativnu AI-ideju, u usporedbi sa skupinom koja nije koristila AI.

"Naši rezultati pružaju uvid u to kako generativna umjetna inteligencija može poboljšati kreativnost i ukloniti sve nedostatke ili prednosti na temelju inherentne kreativnosti pisaca", rekao je Oliver Hauser, profesor ekonomije na Sveučilištu Exeter Business School i zamjenik ravnatelja Instituta za podatkovnu znanost i umjetnu inteligenciju.

Anil Doshi, docent na UCL School of Management dodao je: "Iako ovi rezultati ukazuju na porast individualne kreativnosti, postoji rizik od gubitka originalnosti. Ako bi izdavačka industrija prihvatila više generativnih priča inspiriranih umjetnom inteligencijom, naša otkrića sugeriraju da bi priče postale manje jedinstvene u agregatu i više slične jedna drugoj."

Studiju objavljenu u časopisu Science Advances možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Exeter University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->