Spacemanic
Zašto je uspjeh GRBBeta satelita važan za hrvatski CroCube
Glavni partner projekta CroCube u svemir je raketom Ariane 6 doveo četvrti slovački satelit.
Dana 9. srpnja 2024., raketa Ariane 6 uspješno je lansirana te je nosila nekoliko tereta, uključujući 8 CubeSatova, 5 eksperimenata i 2 kapsule za ponovni ulazak. Među njima je bio i GRBBeta, četvrti slovački satelit.
Satelit je proizvela i lansiranje osigurala tvrtka Spacemanic, koja je glavni partner projekta CroCube, prvog hrvatskog satelita, čije lansiranje očekujemo krajem ove godine.
Četvrti slovački satelit koji nosi naziv GRBBeta projekt je Fakulteta za zrakoplovstvo Tehničkog sveučilišta u Košicama, zajedno s međunarodnim partnerima i uz financijsku podršku Ministarstva obrazovanja, istraživanja, razvoja i mladih Slovačke Republike.
GRBBeta je izravni nasljednik uspješnog satelita GRBAlpha, koji je bio prvi CubeSat koji je zabilježio gama bljeskove (GRB) iz dubokog svemira. Nakon tri godine na orbiti i više od 135 zabilježenih pojava, GRBAlpha je dokazala da i mali sateliti mogu provoditi značajna znanstvena istraživanja.
Cilj misije GRBBeta je nastaviti detekciju gama bljeskova, koji su najsvjetlije i najenergičnije eksplozije u svemiru. Istovremeno će služiti i kao testni uređaj za nove tehnologije, koje će biti ključne za buduće konstelacije satelita za detekciju gama zračenja i druge CubeSat misije.
GRBBeta je 2U CubeSat opremljen vrhunskim znanstvenim instrumentima i tehnologijama, razvijenim u suradnji s različitim stranim institucijama. Detektor gama bljeskova razvijen je pod vodstvom Andrása Pála s Konkolyjevog opservatorija u Mađarskoj, uz doprinos Masarykovog i Hirošimskog sveučilišta.
Eksperimentalni mini-UV teleskop izgrađen je u Dunlap institutu za astronomiju i astrofiziku Sveučilišta u Torontu. Za analizu podataka sa satelita odgovorna je istraživačka skupina Norberta Wernera s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Masarykovog sveučilišta u Brnu, koja je također sudjelovala u izgradnji i kalibraciji GRB detektora te integraciji GRB detektora i UV teleskopa u satelit. Međunarodni karakter misije značajno doprinosi vidljivosti Slovačke u području svemirskih aktivnosti.
Glavni dobavljač satelita je tvrtka Spacemanic, vodeći pružatelj nanosatelitskih misija u regiji. Spacemanic je bio odgovoran za ukupni dizajn i konstrukciju GRBBeta, uključujući projektni menadžment, dizajn misije, integraciju komponenti, kao i samu integraciju satelita u lansirni uređaj.
"Hrvatska sada očekuje slično lansiranje na palubi pouzdane rakete Falcon 9 tvrtke SpaceX u sklopu misije Bandwagon-2. Ovaj uspjeh Ariane 6 ali i našeg satelita GRBBeta, nas iznimno veseli i uvjereni smo da će i CroCube biti jednako uspješan." rekla je Daniela Jović, direktorica prodaje i komunikacija tvrtke Spacemanic i voditeljica projekta CroCube.
Satelit CroCube, isto kao i GRBBeta, koristi deployer tvrtke Exolaunch. Iz njega će biti ispušten u svemir na visini 510km (+/- 20km) s inklinacijom orbite 44°-46°.
Za naše čitatelje također doznajemo, da je mjesto lansiranja našeg CroCube satelita Baza Svemirskih Snaga Vandenberg (Vandenberg Space Force Base) u Kaliforniji, SAD.
Misija CroCube također je nedavno dobila svoju mobilnu aplikaciju jednostavnog naziva CroCube, zahvaljujućí partneru, tvrtki Exevio iz Rijeke. Aplikacija koja prati sve novosti i kasnije će služiti za praćenje satelita i prikaz dobivenih slika, besplatna je za korisnike i dostupna za Android i iOS uređaje.
Projekt CroCube i dalje prikuplja sredstva putem portala doniraj.crocube.hr, gdje je moguće nabaviti majice, torbe i druge otkačene suvenire te na taj način pomoći u realizaciji prve hrvatske CubeSat misije.
Učitavam komentare ...