Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.07.2024. 19:27

Cornell University 

Astronautsko odijelo inspirirano Dinama

Astronauti bi uskoro mogli dobiti odijela s vlastitim sustavom prerade mokraće u pitku vodu.

Astronautsko odijelo inspirirano Dinama

Na međunarodnoj svemirskoj postaji niti jedna kap vode se ne baca, već se sve reciklira, filtrira i vraća u sustav za dobivanje pitke vode.  

To uključuju i mokraću astronauta, tako da je dragocjena tekućina maksimalno sačuvana kako nikada ne bi ostali žedni.

No kada su astronauti izvan postaje ili svemirske letjelice, oni mokre u posebno dizajnirane pelene koje odvajaju tekućinu od tijela, a nakon povratka ih bacaju u spremnik s otpadom, koji se pošalje prema atmosferi, gdje u potpunosti izgori.

Istraživači američkog Sveučilišta Cornell sada to žele promijeniti astronautskim odijelima koja su dizajnirana prema uzoru iz knjiga i filmova Dune, što znači da prikupljenu mokraću sama filtriraju i vraćaju u sustav u obliku pitke vode za astronaute.

Korisnici nose modificiranu "pelenu" izrađenu od više slojeva fleksibilne tkanine, koja uključuje silikonsku čašicu za sakupljanje mokraće koja pristaje preko njihovih genitalija. Postoje i muške i ženske verzije šalice, a obje su obložene poliesterskim mikrovlaknom ili mješavinom najlona i spandeksa koji odvlače urin od tijela.

ao2

 

Dok korisnik mokri u čašicu, izvučenu tekućinu detektira integrirani senzor vlažnosti, koji pokreće pumpu za usisavanje urina iz obloge čašice u povezani ruksak. Tamo prolazi kroz dvostupanjski sustav filtracije i obrnute osmoze. Ovaj proces odvaja vodu od ostalih komponenti urina, uključujući sol.

Dobivenoj pročišćenoj vodi zatim se dodaju elektroliti neophodni ljudskom metabolizmu, a na kraju se te obogaćena voda pumpa u vrećicu za piće u odijelu iz koje vodi slamka putem koje astronauti piju.

U postojećoj verziji prototipa sustava, prikupljanje i pročišćavanje 500 ml urina traje samo pet minuta.

Istraživači namjeravaju testirati sustav u simuliranim uvjetima mikrogravitacije, prije nego što ga daju NASA-i za korištenje u stvarnim astronautskim odijelima za korištenje u svemirskim šetnjama i misijama na Mjesecu.

Istraživanje objavljeno u časopisu Frontiers in Space Technologies možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Cornell University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->