Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.09.2024. 13:59

Platforma Chronosphere

Schabell: brinu me resursi korišteni za obuku AI modela

Eric D. Schabell, predstavnik platforme Chronosphere, otkrio nam je i neke brige oko obuke i primjene AI modela

Schabell: brinu me resursi korišteni za obuku AI modela

Ovaj bivši Red Hat-ovac i master observabilityja otkrio nam je čime se točno njihova platforma Chronosphere bavi, koriste li AI u svojim proizvodima i postoje li određene brige oko razvoja AI modela.

Naš razgovor vam donosimo u cijelosti: 

Čime se vaša tvrtka bavi, koji su vaši glavni proizvodi ili usluge koje nudite? 

Moja tvrtka pruža cloud-native platformu za praćenje (observability). Nudimo SaaS rješenje koje pomaže tvrtkama da bolje upravljaju svojim podacima o praćenju.

Pružate li konzultantske usluge za svoje proizvode?

Da, kao što sam spomenuo, ja sam CNCF ambasador, većina mojih kolega su također CNCF ambasadori. Vjerujem da prvi korak u praćenju treba biti kroz open source ili barem otvorene protokole, kao što smo razgovarali, što standardnije. Na početku, u manjem opsegu, možete lako pratiti što radite, ali kad postane preveliko, onda trebate alate za bolju upravljivost podacima, što vodi do korištenja vendor alata. 

I tu dolaze dobavljači, gdje, ako smo vas uputili na pravi put, sve što trebate je prebaciti se na naš SaaS alat i bit ćete pokriveni. 

Koristite li AI u svojim proizvodima? 

Trenutno ne. 

Imate li planove koristiti?    

Nedavno smo kupili tvrtku koja ima nekih AI funkcija, ali nisam siguran u kojem smjeru to ide. 

Dakle, nemate problema sa zapošljavanjem AI inženjera. Što mislite o AI-u i zamjeni progamera? To je prilično aktualna tema.

Uvijek mi je teško komentirati takve stvari. Bilo je članaka o tvrtkama koje razvijaju AI programere, ali mislim da još nismo došli do toga. Postoji mnogo izazova, osobito kada je riječ o podacima za obuku modela i etici oko toga. 

Ako prikupljate velike količine podataka s interneta, možete stvoriti dobre modele, ali kada to radite unutar tvrtke, količina podataka postaje premala da bi modeli bili učinkoviti. Mislim da ćemo kod programera vidjeti AI alate kao asistente, poput GitHub Copilota, ali tu se postavlja pitanje – odakle dolaze ti podaci? 

Je li taj kod došao iz svih GitHub repozitorija koje su koristili za obuku, ili iz interneta, i čiji je to kod? Mnogo je otvorenih pitanja oko toga. Slične rasprave vode se i oko umjetnosti, gdje AI krade stilove umjetnika. 

Također me zabrinjavaju resursi koji se koriste za obuku AI modela – ogromne količine energije, hlađenje podatkovnih centara. Bio sam prošle godine na SRE konferenciji u Europi, gdje se pričalo o tome koliko gigavata koriste podatkovni centri za hlađenje. 

Švicarska, na primjer, ima ogromne podatkovne centre, i koristili su više struje nego što bi moglo napajati sela. 

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->