Nalazite se
Članak
Objavljeno: 10.07.2023. 09:41

Sud u Kanadi

Palac gore emoji vrijedi kao potpis ugovora

Farmer mora platiti kaznu od 62 tisuće dolara jer je odustao od ugovora na koji je odgovorio s emojijem 'palac gore'

Palac gore emoji vrijedi kao potpis ugovora

Kanadski sudac je presudio da popularni emoji 'palac gore' ne samo da se može koristiti kao ugovorna obveza, već da je jednako valjan kao stvarni potpis. Sudac iz Saskatchewana donio je odluku temeljem činjenice da se sudovi moraju prilagoditi "novoj stvarnosti" načina komunikacije među ljudima, kako je izvijestio The Guardian.

Slučaj je uključivao kupca žitarica koji je putem masovne SMS poruke pokušao privući klijente, te poljoprivrednika koji se složio prodati 86 tona lanenog sjemena po cijeni od oko 13 dolara po mjerici. Kupac je poljoprivredniku poslao SMS poruku s ugovornim prijedlogom te zatražio da "potvrdi" primitak ugovora. Poljoprivrednik je kao potvrdu dokumenta poslao emoji 'palac gore', ali je odustao od dogovora nakon što je cijena lana porasla.

Kupac je tužio poljoprivrednika tvrdeći da 'palac gore' predstavlja više od samo potvrde primitka ugovora. Predstavlja suglasnost s uvjetima ugovora, a sudac se složio s tim, nalažući poljoprivredniku da plati gotovo 62.000 dolara, što vjerojatno izaziva niz emojija povraćanja.

Poljoprivrednik, Chris Achter, izjavio je u pismenoj izjavi da „nije imao vremena pregledati“ ugovor te da je 'palac gore' samo potvrda primitka. Sudac Timothy Keene se oslonio na definiciju emojija na stranici Dictionary.com, koja navodi da se slika koristi za 'izražavanje suglasnosti, odobravanja ili ohrabrenja u digitalnoj komunikaciji, posebno u zapadnoj kulturi', te je na kraju podržao kupca žitarica.

„Ovaj sud rado priznaje da je 'palac gore' emoji nekonvencionalan način 'potpisivanja' dokumenta, ali ipak su u ovim okolnostima ovo bile valjane metode prenošenja dviju svrha 'potpisa'", napisao je sudac Keene.

Obrana je tvrdila da pružanje ovakve moći emojiju otvara „vrata“ za šire tumačenje drugih emojija. Iako je sudac odbacio ovu liniju razmišljanja, svatko tko redovito šalje emoji LOL bez da se zapravo nasmije naglas vjerojatno strepi trenutno.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->