Godišnjica
30 godina IBM PC-a
Mada osobna računala ili PC-i (Personal Computers) postoje od 1970-ih, pratečom današnjeg PC-a obično smatramo IBM PC, koji se pojavio prije 30 godina.
Osobna računala pojavila su se 1970-ih godina. a među prvim proizvođačima bile su tvrtke Apple, Hewlett-Packard i IBM. Veće širenje osobnih računala počelo je s pojavom računala IBM PC (model 5150) koje je izišlo 1981. godine, a cijenom (1.565 dolara) je bilo prikladno i za poslovnu i za kućnu uporabu u ekonomski razvijenim državama. Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora.
Zahvaljujući hardverskoj arhitekturi koja je omogućavala nadograđivanje računala komponentama drugih proizvođača, računala IBM PC i njima kompatibilna drugih proizvođača (tzv. Klonovi) postigla su dominaciju na tržištu. Ta su se računala zasnivala su se na procesorima tvrtke Intel, a kao operacijski sustav korišten je prvo MS-DOS a zatim Microsoft Windows.
osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora
Stoga možemo reći kako je IBM najzaslužniji za nevjerojatan poslovni uspjeh Microsofta, čiji su operativni sustavi sastavni dio svakog PC računala.
Za oca IBM držimo Dona Estrigea, koji je predvodio IBM-ov dvanaestočlani tim inženjera zaslužnih za prvo IBM PC računalo.
Mada današnji PC-i mogu raditi i na operativnim sustavima otvorenog koda (Linux), Windowsi su i dalje svojevrsni sinonim za PC. Kako je vremenom ispred kratice PC nestalo ime IBM, danas bi se komotno moglo koristiti ime Windows PC, jer se PC bez Windowsa teško može zamisliti. Znamo kako će ova tvrdnja izazvati laganu ljutnju u Linux zajednici, no statistički stvari (još uvijek) stoje vrlo jasno.
U svakom slučaju, IBM ove godine slavi veliku godišnjicu, pa se možemo samo pridružiti čestitarima širom svijeta.
Sretan ti 30. rođendan, PC!
Učitavam komentare ...