Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.05.2012. 08:40

Digitalni život 

INFOGRAFIKA: Gušimo li se u vlastitom digitalnom otpadu?

Koliko sadržaja naših mobitela i računala spada u "korisni teret", a koliko u digitalni otpad?

INFOGRAFIKA: Gušimo li se u vlastitom digitalnom otpadu?

Uzmite svoj mobitel u ruku i prebrojite aplikacije koje imate na njemu. Sada prebrojite koliko ih doista koristite. Potom prođite malo sadržajima svojih tvrdih diskova na računalu i pokušajte odvojiti one programe i igre koje ste pokrenuli u posljednjih mjesec dana i usporedite ih s onima koje vam beskorisno skupljaju digitalnu prašinu mjesecima ili godinama na disku.

Na ta i slična pitanja pokušava odgovoriti ova infografika tvrtke za sigurnost na Internetu Trend Micro, izrađena prema studijama i podacima dvadesetak najvećih tehnoloških i analitičkih webova uključujući Pew Research Center, ComScore i The Wall Street Journal.

Prema statistikama prosječni korisnik pametnog telefona na svojem uređaju posjeduje 65 aplikacija, no samo 15 ih koristi tijekom jednog tjedna. Više od polovine korisnika osobnih računala kaže kako su svi podaci na njihovim PC-ima dragocjeni, no većina ih koristi samo djelić onog što pohranjuju i s vremenom zaboravljaju što sve čuvaju, pa tek pri instaliranju nekog novog softvera shvaćaju da su im diskovi prepuni nepotrebnog smeća.

A što se tiče količine medijskih sadržaja koji se u svijetu uplodaju na Internet, situacija je nevjerojatna. U svakoj sekundi na Instagramu se nađe novih 60 fotografija, a na Facebooku 5 terabajta slika tijekom jednog tjedna, dok se na YouTube postavi 60 sati videa svake minute.

Dok osobna računala pri svakom reinstaliranju sustava i formatiranju HD-a povremeno počistimo od viška podataka, svjetski data centri su prisiljeni povećavati svoje pogone, dodavati nove servere i prostore za pohranu, te trošiti znatna sredstva da se sve to sačuva, mada je većina podataka, kako bi u narodu rekli, "niš koristi".

Sve ovo govori o tome da smo postali kompulzivni sakupljači digitalnog otpada koji uopće ne razmišljaju o njegovom zbrinjavaju. Je li došlo vrijeme da se ovim problemom pozabave i ekološke udruge? Ili možda psiholozi i psihijatri?

digitalni zivot
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->