MIT
AI generira realne slike budućih poplava
Metoda bi mogla pomoći zajednicama da vizualiziraju i pripreme se za nadolazeće oluje.
Znanstvenici s američkog instituta tehnologije u Massachusettsu MIT-a, razvili su metodu koja generira satelitske snimke iz budućnosti kako bi prikazali kako bi regija izgledala nakon potencijalne poplave.
Metoda kombinira model generativne umjetne inteligencije s modelom poplava temeljenim na fizici kako bi se stvorile realistične slike regije iz ptičje perspektive, pokazujući gdje je vjerojatno da će doći do poplave s obzirom na snagu nadolazeće oluje.
Kao testni slučaj, tim je primijenio metodu na Houston i generirao satelitske slike koje prikazuju kako bi određene lokacije u gradu izgledale nakon oluje usporedive s uraganom Harvey, koji je pogodio regiju 2017. Tim je usporedio te generirane slike sa stvarnim satelitskim snimkama snimljenih u istim regijama nakon što je Harvey udario. Također su usporedili slike generirane umjetnom inteligencijom koje nisu uključivale model poplave temeljen na fizici.
Timska metoda pojačana fizikom generirala je satelitske slike budućih poplava koje su bile realističnije i točnije. Nasuprot tome, metoda koja koristi samo umjetnu inteligenciju generirala je slike poplava na mjestima gdje poplava nije fizički moguća.
Metoda tima je dokaz koncepta, namijenjena demonstraciji slučaja u kojem generativni AI modeli mogu generirati realan, pouzdan sadržaj kada su upareni s modelom temeljenim na fizici. Kako bi se metoda primijenila na druge regije za oslikavanje poplava budućih oluja, morat će se uvježbati na mnogo više satelitskih slika kako bi se naučilo kako bi poplave izgledale u drugim regijama.
Studiju objavljenu u časopisu IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...