Nalazite se
Članak
Objavljeno: 25.07.2011. 14:21

Fizika 

Hrvati otkrili Higgsov bozon?

Znanstvenici koji rade na LHC-u i Tevatronu, među kojima se nalazi i veći broj Hrvata, kažu kako su možda došli do potvrde postojanja misterizone pračestice.

Hrvati otkrili Higgsov bozon?

Na Eurofizikalnoj konferenciji HEP 2011 u Grenobleu, na kojoj sudjeluju i hrvatski znanstvenici, objavljeni su najnoviji rezultati istraživanja Velikog sudarača čestica (LHC-a) iz CERN-a i ubrzivača Tevatron iz Fermija, koji naslućuju kako su u području mase između 140 i 145 gigaelektronvolti (GeV) primijetili da se jedna elementarna čestica transformira u drugu manje mase, što upućuje kako se možda radi o Higgsovom bozonu koji se raspada u parove W ili Z bozona.
Iako otkriće tek treba biti potvrđeno, znanstvenici su jako uzbuđeni, jer su dva neovisna eksperimenta uočila skoro iste pojave u različitim kanalima raspada Higgsovog bozona, no upozoravaju kako još uvijek nema mjesta za senzacionalizam, već treba prepustiti znanstvenicima da ovo otkriće na miru dokažu ili opovrgnu. 

 trebat će još nekoliko mjeseci da se otkriće Higgsovog bozona dokaže ili opovrgne 

Tevatron i LHC rade na isti način, sudaranjem čestica koje se ubrzavaju u tunelima ubrzivača nastaju nove čestice koje detektiraju ATLAS i CMS (u LHC-u), odnosno DZero i CDF u Tevatronu.
Hrvatski fizičari s Instituta Ruđer Bošković i Sveučilišta u Splitu, također se nalaze među ovim znanstvenicima, a među njima prednjači prof. dr. sc. Ivica Poljak sa Sveučilišta u Splitu, koordinator grupe CMS detektora, koja traži Higgsov bozon.
Među hrvatskim znanstvenicima koji rade na pronalasku Higgsova bozona su i Roko Pleština, Dunja Polić i Marko Kovač, koji iz ovog istraživanja pripremaju doktorate, te profesori  dr. sc. Željko Antunović, dr. sc. Nikola Godinović i doc. dr. sc. Damir Lelas, svi iz Splita, kao i znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković iz tima dr. sc. Vuke Brigljevića.

Možda niste znali

Higgsov bozon

Higgsov bozon je hipotetska elementarna čestica kojom se prema Standardnom modelu objašnjava masa drugih čestica, a posebno zašto su W i Z bozoni masivni za razliku od fotona koji nemaju masu. Teoriju postojanje takvog bozona postavio je 1964. godine škotski fizičar Peter Ware Higgs po kojemu se ta čestica danas naziva, a predstavlja jedinu česticu koja nedostaje u standardnom modelu fizike čestica. Ako se postojanje Higgsovog bozona dokaže, fizičari bi dobili konačni odgovor na pitanje od kuda česticama masa. Iz tog razloga, Higgsov bozon se kolokvijalno još naziva i „božjom česticom“.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->