Nalazite se
Članak
Objavljeno: 27.04.2022. 11:01

PMF 

Hrvatski fizičar natjerao elektrone da zaboravljaju

Kad elektroni počinju zaboravljati, otvara se put za nove egzotične materijale.

Hrvatski fizičar natjerao elektrone da zaboravljaju

Fizičar Mihael Grbić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu dio je međunarodnog tima istraživača, koji je u radu objavljenom u uglednom časopisu Nature Communications, pronašao zanimljiva nova svojstva u jednoj zanemarenoj klasi materijala. Riječ je o jednoj vrsti intermetaličnog spoja kod kojeg su istraživači pronašli pojavu kvantne kritičnosti tijekom koje elektroni počnu zaboravljati što su i djelovati potpuno nepredvidivo. Rezultati ovog istraživanja važni su jer mogu doprinijeti razvoju novih egzotičnih materijala.

Generacije fizičara posvetile su svoje čitave karijere istraživanju novih materijala i njihovih poboljšanih svojstava. Zato danas znamo gotovo sve o svojstvima i mogućnostima standardnih metala poput bakra pa u skladu s time možemo predvidjeti njihova ponašanja u različitim uvjetima poput temperature, tlaka i zračenja, stoga nam ovi materijali nisu zanimljivi u kontekstu otkrivanja novih svojstava. Ono što je u fokusu istraživanja fizičara diljem svijeta jest jedna posebna skupina materijala koja je poznata pod nazivom jako korelirani elektronski sustavi.

Jako korelirani elektronski sustavi široka su klasa spojeva koji uključuju izolatore i metale, a pokazuju neobična, i često tehnološki korisna, elektronska i magnetska svojstva.

MIhael Grbić 2

Među jako koreliranim sustavima se nalazi i klasa materijala koji se nazivaju spojevi necjelobrojne valencije. Riječ je o intermetaličnim spojevima odnosno spojevima sastavljenima od više različitih metala, a koji su različiti od legura. Naime, dok su u legurama primjese amorfne, intermetalični spojevi tvore kristalne strukture i najčešće sadrže cerij ili iterbij kao jedan od metala. Dosad se smatralo da se ponašaju poput metala, ali bi uz djelovanje jakog tlaka ili visokog magnetskog polja mogli eventualno promijeniti svoja svojstva. U svakom slučaju nisu se smatrali praktičnim za tehnološku primjenu.

Kao što i sam naziv sugerira, svojstva jako koreliranih materijala uvjetovana su njihovim nosiocima naboja i magnetizmom. Dakle, da bi mogli saznati kako unaprjeđivati svojstva materijala, znanstvenici moraju znati kako će se u određenim uvjetima ponašati njihovi elektroni.

''Za jako korelirane elektronske sustave je karakteristično da se ponašanje njihovih elektrona ne može učinkovito predvidjeti u smislu njihove snažne interakcije. Za razliku od npr. aluminija gdje, ako razrijedite sustav dodavanjem recimo tri posto magnezija znate da ćete dobiti materijal malo promijenjenih svojstva, ali koji se i dalje može zvati aluminij, dok kod jako koreliranih sustava, poput ovog kojeg smo proučavali, dodavanjem tri posto željeza, materijal potpuno promijeni svojstva. To više nije polazni materijal'', objašnjava izv. prof. dr. sc. Mihael Grbić s Fizičkog odsjeka PMF-a i prvi autor na radu.

Povrh toga, danas nam je poznato da se najintrigantnije promjene u fizikalnim svojstvima materijala događaju na ultra niskim temperaturama, točnije na vrijednostima apsolutne nule, odnosno nula kelvina. Ovaj fenomen poznat je kao fenomen kvantne kritičnosti te predstavlja jednu od najzanimljivijih tema u znanosti zadnjih dvadesetak godina.

Za intermetalični spoj a-YbAlB4 do sad se smatralo da je nezanimljiv jer pripada ranije spomenutoj skupini spojeva necjelobrojne valencije. Međutim, istražujući ga, međunarodni tim znanstvenika, koji osim dr. Grbića okuplja i kolege sa Sveučilišta u Tokiju, Instituta Max Planck, Sveučilišta Rice u Houstonu, Sveučilišta Cambridge te Sveučilišta Johns Hopkins, došao je do intrigantnih spoznaja o ponašanju ovog spoja na ultra niskim temperatura koje će doprinijeti poboljšanju svojstava nekih novih materijala budućnosti.  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->