IRB
IRB jača kapacitete za NMR istraživanja
Institut Ruđer Bošković potpisao je partnerski sporazum za jačanje kapaciteta istraživanja spektroskopijom nuklearne magnetske rezonancije.
![IRB jača kapacitete za NMR istraživanja IRB jača kapacitete za NMR istraživanja](/var/ezflow_site/storage/images/sci-tech/znanost/irb-jaca-kapacitete-za-nmr-istrazivanja/755910-1-cro-HR/IRB-jaca-kapacitete-za-NMR-istrazivanja_VIDIClanakNaslovna.jpg)
Institut Ruđer Bošković (IRB) potpisao je partnerski sporazum s tvrtkom JEOL EUROPE SAS, jednim od vodećih svjetskih proizvođača znanstvenih instrumenata i njezinim regionalnim zastupnikom tvrtkom SCAN d.o.o.
Ovim sporazumom IRB nastavlja jačati kapacitete svog Centra za nuklearnu magnetsku rezonanciju (NMR), nadovezujući se na javnu nabavu novih NMR spektrometara netom ugovorenu u okviru kapitalnog infrastrukturnog projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP).
Ovim partnerstvom IRB se pozicionira kao referentni centar za najsuvremeniju NMR tehnologiju, što će doprinijeti unapređenju znanstveno-istraživačkih kapaciteta u Hrvatskoj, ali i regiji jugoistočne Europe.
Sporazum su u Zagrebu potpisali dr. sc. David Matthew Smith, ravnatelj IRB-a, dr. sc. Bruno Achard, predsjednik tvrtke JEOL EUROPE SAS, i Slavko Žižek, direktor tvrtke SCAN d.o.o.
Spektroskopija nuklearne magnetske rezonancije je nezaobilazna u brojnim znanstvenim i industrijskim područjima zahvaljujući svojoj sposobnosti da pruži detaljne informacije o strukturi, dinamici i interakcijama molekula.
Bez obzira radi li se o razvoju novog lijeka, istraživanju materijala budućnosti ili kontroli kvalitete proizvoda, NMR ostaje ključni alat za razumijevanje svijeta na molekulskoj razini.
Osnovan 2003. godine, Centar za nuklearnu magnetsku rezonanciju IRB-a ključna je infrastrukturna jedinica za NMR istraživanja u Hrvatskoj. Djeluje kao otvorena istraživačka platforma, dostupna ne samo znanstvenicima s IRB-a, već i istraživačima s hrvatskih sveučilišta, industrijskim partnerima te međunarodnim institucijama.
Centar provodi znanstveno-istraživačku, znanstveno-uslužnu i stručnu djelatnost, tehnološka i primijenjena istraživanja za potrebe farmaceutske i petrokemijske industrije, te obrazovno-nastavnu djelatnost iz područja spektroskopije NMR u kemiji i fizici, molekularnoj biologiji, biomedicini i biotehnologiji.
U okviru projekta O-ZIP Institut je s tvrtkom SCAN ugovorio javnu nabavu dva spektrometra NMR visokog razlučivanja, 700 MHz i hibridni sustav 500 MHz, namijenjena istraživanjima u otopinama i čvrstom stanju. Ovi uređaji podržavat će širok spektar znanstvenih primjena, od molekularne biologije do istraživanja novih materijala i farmaceutskih spojeva.
U sklopu ovog sporazuma Institut će biti domaćin demonstracija, radionica i znanstvenih događanja usmjerenih na promociju nove NMR tehnologije. Tijekom trajanja partnerstva, IRB će svoje NMR objekte i instrumente učiniti dostupnima za demonstracije i edukativne aktivnosti za znanstvenike iz regije i šire, što će olakšati pristup istraživačkim resursima. Povrh toga, u suradnji s partnerima organizirat će se IRB NMR škola, namijenjena usavršavanju mladih znanstvenika i istraživača.
"Zahvaljujući projektu O-ZIP postavili smo sve uvjete za unaprjeđenje infrastrukture Centra novim NMR spektrometrima. Jačanje infrastrukture i nabava modernih instrumenata omogućit će napredak istraživanja u kemiji, biologiji, biomedicini, znanosti o materijalima i srodnim područjima, a status referentnog centra za JEOL‑ovu tehnologiju otvorit će nova vrata suradnje s kolegama iz regije i šire," istaknuo je dr. sc. David M. Smith, ravnatelj IRB-a.
"Novi spektrometri omogućit će nam da proširimo istraživačke horizonte i projekte. Oprema je važna, ali jednako je važno što ovime jačamo i suradničku mrežu, kako s industrijom, tako i s domaćom i međunarodnom akademskom zajednicom," naglasio je dr. sc. Vilko Smrečki, voditelj Centra za NMR IRB-a.
Učitavam komentare ...