EMIT
ISS otkriva najveće zagađivače metanom na Zemlji
Eksperiment EMIT je u prvih nekoliko mjeseci rada otkrio više od 50 super emitera metana na našem planetu.
Moćni instrument EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation instrument) koji se nalazi na Međunarodnoj svemirskoj postaji od srpnja ove godine, pomaže znanstvenicima da otkrivaju "super-emitere" metana, stakleničkog plina koji je oko 80 puta opasniji za našu atmosferu od ugljičnog dioksida.
EMIT je mapirao kemijski sastav prašine u pustinjskim područjima Zemlje otkako je postavljen na vanjsku stranu Međunarodne svemirske postaje (ISS) u srpnju, pomažući istraživačima da razumiju kako prašina u zraku utječe na klimu.
To je glavni cilj EMIT-ove misije, no on također identificira ogromne oblake plina metana na našem planetu.
"Suzbijanje emisija metana ključno je za ograničavanje globalnog zatopljenja. Ovaj uzbudljivi novi razvoj ne samo da će pomoći istraživačima da bolje utvrde odakle dolazi curenje metana, već će također pružiti uvid u to kako se to može riješiti i to brzo", rekao je administrator NASA-e Bill Nelson.
"Međunarodna svemirska postaja i više od dva tuceta NASA-inih satelita i instrumenata u svemiru dugo su bili neprocjenjivi u određivanju promjene Zemljine klime", dodao je Nelson. "EMIT se pokazao ključnim alatom u našem alatu za mjerenje ovog snažnog stakleničkog plina kako bi se omogućilo njegovo zaustavljanje na izvoru."
EMIT je spektrometar dizajniran za prepoznavanje kemijskih otisaka raznih minerala na Zemljinoj površini. Sposobnost uočavanja metana također je spada u njegov djelokrug sposobnosti.
"Ispostavilo se da metan također ima spektralni potpis u istom rasponu valnih duljina, i to je ono što nam je omogućilo da budemo osjetljivi na metan", rekao je Nelson tijekom konferencije za novinare.
Članovi EMIT tima dali su neke primjere osjetljivosti instrumenta tijekom razgovora s medijima. Na primjer, instrument je otkrio pramen metana dug najmanje 4,8 kilometara na nebu iznad iranskog odlagališta otpada. Ovaj novootkriveni super-emiter ispušta oko 8.500 kilograma metana u zrak svakog sata, rekli su istraživači.
To je puno, ali blijedo u usporedbi s klasterom od 12 super-emitera uočenih u Turkmenistanu, a svi su povezani s infrastrukturom nafte i plina. Neki od tih oblaka dugi su do 32 km i zajedno dodaju oko 50.400 kg metana u Zemljinu atmosferu svaki sat.
EMIT je uočio sve te super-emitere vrlo rano, tijekom faze provjere instrumenta. Stoga bi trebao dati još veći doprinos kada se u potpunosti pokrene i kako će se znanstvenici bolje upoznavati s mogućnostima instrumenta, rekli su članovi tima.
"Zapravo samo grebemo po površini potencijala EMIT-a za mapiranje stakleničkih plinova", rekao je Andrew Thorpe, istraživački tehnolog pri JPL-u. "Stvarno smo uzbuđeni zbog potencijala EMIT-a za smanjenje emisija uzrokovanih ljudskim aktivnostima određivanjem tih izvora."
Učitavam komentare ...